zahrádka / vinohrad

Stane se i těm nejlepším

Čtvrtek Březen 11, 2021
1081
ilustrační foto

Říká se, že i mistr tesař se někdy utne a v případě výroby vína se nemusí ani utnout a problém je na světě i tak. Víno se buď zakalí, začne zvláštně zavánět, anebo z jeho chuti zmízí všechny příjemné tóny stane se těžko pitelné. Nebo nastanou všechny tři problémy dohromady. 

 

Mezi nejčastější vady ve víně určitě patří sirka. Její odhalení je jednoduché – vyznačuje se typickým zápachem po zkažených vejcích. Naštěstí je způsob odstranění této choroby poměrně jednoduchý, a to aplikací tekutého přípravku, který máme nově v nabídce – Ramesol. V balení 25 ml jej nabízíme jako jediní, je na 100 l a vychází na 49 Kč. Aplikuje se rozmícháním v celém objemu nádoby a po několika dnech stočením z kalů.

 

Oxidáza – lidově řečeno “ox”, je také velmi častou vadou vína. Narozdíl od sirky lze poznat už na pohled, má totiž výšší, nahnědlou barvu a víno může být kalné. Ve vůni jsou cítit jablka a celkově je zvětralá, chuť je velmi fádní, opět po jablkách. Oxidáza je obvykle zapříčiněna přístupem vzduchu k vínu (nedoplněné nádoby) a nízkým obsahem síry. Základem prevence je tedy kontrola a pravidelné doplňování síry. S našimi prstředky to jde snadno – rakouský přípravek SO2 Reagenz síru změří za pár vteřin a o zvýšení síry se postará Solfosteril. 

 

Pokud ox ve víně najdete, řeší se přípravkem Anticasse a pozdějším přidáním francouzkého taninu Premium Color® (opět jako jediní jej máme v malém balení 10 g).

 

Další vadou, se kterou se můžete ve (obvzláště malých) vinných sklepích setkat, je pachuť po plísni. Nejlépe se pozná přičichnutím, kde se projevuje ostrou, zatuchlou plísňovou vůní a zastřenou chutí, která je nepříjemně dráždivá. Příčinou vzniku vady je většinou špatná hygiena. Vzniká ve všech prostředcích, které přichází do kontaktu s vínem nebo moštem, tedy hadice, kádě, nádoby, filtry, preparáty a obvzláště nebezpečná je plíseň na vinném kamenu ve starších dřevěných sudech, kde může dokonce prorůst i do dřeva. Takové sudy již nikdy dobré víno neudělají a je třeba je ze sklepa nemilostrdně odstranit. 

 

Pachuť po plísni –  se dá z vína odstranit použitím drceného nebo tekutého aktivního uhlí. Je to ale dost silný zásah a někdy kromě negativních tónu může vínu vzít barvu a popřípadě i tóny žádoucí.

 

Myšina – je nemoc vína, na kterou každý reaguje jinak. Někdo ji rozezná ihned, někdo vůbec. Nejbezpečneji se pozná opět ve vůni, která připomíná myší moč. Nemusí být ani výrazná, v takovém případě použijeme starou “fintu”, kdy se rozetře trocha vína na dlaň, ke které přivoníme. Tím je aroma vnímáno v zesílené míře. V chuti je často patrná až několik vteřin po polknutí či vyplivnutí. Nejnáchylnější vína k myšině jsou ty s nízkými kyselinami, nízkým alkoholem, vysokou teplotou kvašení a nedostatečně sířená. 

 

Myšinu můžeme částečně odstranit silným zasířením nebo opět aktivním uhlím. Platí ale, že silnější myšina léčit nelze a takto nemocná vína nejsou vhodná ani k vypálení.

 

V našich prodejnách máme daleko více různých výrobků, které vám mohou pomoci s problematickým vínem. Zrovna teď naskladňujeme několik nových, samozřejmě vysoce kvalitních přípravků pro úpravu a školení vína. Jsou vyrobené ve Francií a Itálií. O tom ale ještě napíšu zvlášť článek. 

 

A navíc – naši prodavači jsou zkušení vinaři a většinu těchto preparátů znají ze své vlastní praxe a zkušeností. Pokud nějaký problém s vínem nastane, není se za co se stydět. Jak jsem zmínil na začátku – i při nejlepší vůli a dodržování všech pravidel nelze nějakému problému, který leckdy zařídí „vyšší moc“, zabránit.

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad