Zprávy

Festival BESEDA uzavřel ostatní programové bloky, přiveze podcast Kolaps, magazín Podhoubí, pořad ArtCafé, seanci Pavla Klusáka i písničkáře

Úterý Červenec 16, 2024
824

Festivalová podoba pořadu ArtCafé s moderátorem Michalem Pařízkem, podcast Kolaps Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala o démonech současného světa, magazín Podhoubí Ondřeje Šebestíka o životním prostředí, Pavel Klusák v přednáškové seanci o posmrtném životě hvězd nebo příspěvky Martiny Freitagové, Vojtěcha Viktorina a Jitky Schlichtsové, i takové menu první srpnový víkend nabídne Festival BESEDA v moravském Tasově. Jeho dramaturgové po uzavření hudebního programu, kde dominují zambijsko-kanadská rapperka Backxwash, britští PVA, američtí Frail Body nebo domácí legendy Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists, nyní uzavřeli ostatní programové bloky, tzv. Apollónovu návštěvu a Soutěž písničkářů.

Apollónova návštěva se na festivalu odehrává už od roku 2009. „Sleduji podobné cíle jako mí hudební kolegové. Narozdíl od nich se ale nesnažím zachytit aktuální stav nezávislé hudební scény, ale reflektovat události a fenomény, které v tuto chvíli hýbají naší společností jako takovou. A chybět samozřejmě nebude ani humor,“ říká dramaturgyně bloku Kamila Šimůnková.

Redaktor Českého rozhlasu Vltava a šéfredaktor magazínu Full Moon Michal Pařízek se v pořadu ArtCafé zaměří na porovnání současné situace veřejnoprávních rozhlasových stanic v Česku a na Slovensku. Jan Bělíček a Pavel Šplíchal z Alarmu se ve festivalovém provedení podcastu Kolaps budou věnovat alkoholu, drogám a hranicím humoru. Redaktor Radia Wave Ondřej Šebestík na Besedu přiveze svůj magazín Podhoubí o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu.

Z jiné oblasti bude příspěvek klinického psychologa a psychoterapeuta Vojtěcha Viktorina, který se ve své přednášce zaměří na užití psychedelik jako možné formy terapie. Historička a teoretička umění Martina Freitagová na festivalu promluví o spojení hudby a architektury. Přednášku týkající se kauzy kutnohorské sekty bude mít religionistka a pedagožka Jitka Schlichtsová. Publicista Pavel Klusák se bude věnovat střetu nezávislé hudby s byznysem, feminismu Kurta Cobaina i posmrtnému životu hvězd.

Na prohlubování nezaměnitelné atmosféry akce se rovněž od roku 2009 podílí také Soutěž písničkářů. Své akustické grunge mantry zahraje umělec hrající pod jménem Su_reálnej, syrová poetika života v kulisách města a korporátních vztahů je zase blízká urban folkovým skladbám Jana Polanského, jenž vystupuje jako Kluk z holdingu. Duší i tělem romantik Petr Urbánek přijede se svými písněmi o lásce a o své vnitřní světy se s posluchači podělí i písničkář Robert Ach-Hübner a lesem ošlehaný Rudy Bujna.

Chybět nebude tradiční písničkářské probuzení, o které se postará všudezdejší stálice Kajča Cork. A vítězný písničkář jako vždy patří do sobotního večerního programu na hlavní scéně,“ uzavírá dramaturg soutěže a služebně druhý nejstarší člen festivalového týmu Petr „Pecan“ Podrazil.[TZ] – Festival BESEDA hlásí 50 přiveze podcast Kolaps, magazín Podhoubí, pořad ArtCafé, seanci Pavla Klusáka i písničkáře

31. BESEDA (u Bigbítu) se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 2. a 3. srpna 2024 a na třech scénách nabídne 50 programových položek. Kromě zmíněných zahraničních hvězd dále dorazí australští Kollaps. Klíčový pro festival je kurátorovaný průřez aktuální českou a slovenskou nezávislou scénou. Tu tentokrát prezentují AmetystAnkiBolkaBlue UandiBoLs/sLoBDASAdnéFVLCRVMGod and EveHorňácká cimbálová muzika Jožky StašiChief BromdenChorobopopIggy Mayerov, finalisté Startéru Radia Wave Ida The YoungIsland MintKodikiManon MeurtMutanti Hledaj VýchodiskoNičiteľOswaldovi, Petra Hermanovapost-hudbaSupaspicyboisTomáš PaluchaVenktovkaVojtik nebo whyohwhy.

Předprodej na 31. BESEDU probíhá v síti smsticket.

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/955544055548196

AFTERMOVIE Z BESEDY 2023: https://www.youtube.com/watch?v=Ck8iQdZ4m_c

KONTAKT PRO MÉDIA: Zdeněk Neusar, tel.: 604 480 710, zdenek@besedaubigbitu.c

Štítky:

nenechte si ujít