zahrádka / vinohrad

Nerezové nádrže mají ve sklepě své pevné místo

Pondělí Duben 12, 2021
1927

Minulý týden k nám z Itálie dorazila čerstvá várka nerezových nádrží a při této příležitosti bych k nim rád napsal několik, nutno dopředu říct, že pozitivních slov. Zároveň ale bude na konci tohoto textu vysvětleno, proč éra těchto superlevných nádrží brzy zřejmě skončí

 

Původně bylo zamýšleno do titulku napsat „Nerezové nádrže na víno“. Nakonec jsem slovíčko „víno“ vynechal. Nerezové nádoby jsou fenomén a v malých sklepích našich vinařů a pěstitelů již nějakou dobu mají své nenahraditelné místo. Jejich výhody ale neznají jen vinaři. Kupují je pálenkáři, medaři, malovýrobci piva, ciderů a mnoho různých jiných profesí, které potřebují kvalitně uskladnit svůj výrobek, bez rizika znečištění či inexe jiných pachů a chutí. Ve vinařství a v poslední době zejména u malovinařů, je jejich nárůst nákupu největší. Ti na těchto na těchto výrobcích oceňují několik jedinečných vlastností. 

 

Například lehkost. Ta je důležitá při manipulaci a uložení, tedy i při vymývání. Dvou set litrová nerezová nádrž váží necelých 10 Kg! Je tedy násobně lehčí než skleněný demižon v koši. 

 

Díky ušlechtilé nerezové oceli, což je vlastně legovaná ocel, která obsahuje vysoký podíl chromu (a také dalších kovů jako niklu, molybdenu, titanu a dalších), nemusí být stěna příliš silná. Na vnější stěně vytváří chrom spolu s vzdušným kyslíkem pasivní vrstvu, která nepropouští kyslík, a tím je legovaná ocel chráněna před rezavěním. Tento proces je ale možný jen omezeně, protože v daném místě se postupně snižuje koncentrace chromu.

 

Nerezovou nádobu si tak musíme chránit. Zejména před porušením jinými kovy nebo nevhodnými přípravky. Pak přichází k tzv. bodové korozi, tedy kdy tečky v chromu se brzy stanou malými dírkami. Při čištění nesmí být v žádném případě použit přípravek obsahující chlór, který je pro nerez smrtící(!!). Nedoporučoval bych ani žádné ocelové kartáče či škrabky. Osobně mám velmi dobrou zkušenost při odstraňování vinného kamene ze stěn pomocí horké vody. Napřed nádrž vystříkám studenou vodou a pak opatrně a jemně pustím po stěnách vřelou vodu třeba z varné konvice. Díky tepelnému pnutí plechu se kámen uvolní a hladce sjede na dno.

 

Další nezanedbatelnou výhodou je i odvod tepla. Zejména při kvašení tak lze výrazně ochladit mošt i obyčejným větrákem či kropením studenou vodou. Jsou také výborné pro svou variabilitu, možnost použití pro všechny druhy vína.

 

A asi největší výhodou v našich podmínkách malých sklepů je plovoucí víko. Díky tomuto zařízení, které hermeticky nápoj uzavře v jakémkoliv momentálním objemu, můžeme konečně v klidu ochutnávat, zkoušet a odebírat vína z nádob, aniž bychom měli špatné svědomí čím nádobu opět doplnit. Takže už žádné neustálé dolévání „po vrch“!

 

Abych nezapomněl, zvažujete-li si pořídit takovou nádrž do svého sklepa, ve Vinařském domě v Dubňanech máme těchto stále výprodej těchto nádrží. Například 200l nerezová nádrž DDR včetně plouvoucího víka a příslušenství teď vychází na 4999 Kč. 

 

Rádi bychom drželi nízké ceny nádrží co nejdéle, ale vzhledem k informacím, které se k nám ze světa dostávají (ohledně velkého nedostatku základních surovin, způsobeného výpadkem práce – zase ten covid…), je takřka jisté, že se bude muset zdražit. To se ale týká produktů ze všech výrobních odvětví, takže naše peněženky to bohužel brzy pocítí.

 

Pokud tedy plánujete, pořídit si takovou nádobu, zřejmě se nevyplatí příliš váhat. A pokud byste chtěli vědět více, stavte se u nás a my vám rádi poradíme, máme s nerezkami mnoholeté (a dobré) zkušenosti. 

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad