e jaro. Příroda se pomalu, ale jistě konečně probouzí k životu, a proto je nejvyšší čas na ošetření vinohradu před prvními škůdci a chorobami vinné révy. Stejnou péči je třeba věnovat i ovocným stromům a bramborám.
Jako první postřik vinice doporučujeme každoročně Sulku (lze použít i na moření česneku), kterou je třeba aplikovat ještě před rašením pupenů (nalévání oček), aby nedošlo ke spálení vinice. Tento postřik je primárně určen proti hálčivci révovému (lat.Calepitrimerus vitis). Tento škůdce způsobuje kadeřavost neboli akarinózu. Roztoč napáchá největší škody na začátku vegetace, kdy napadá rašící očka a mladé letorosty. Toto poškození má za následek velmi nízkou výnosnost i kvalitu hroznů.
Při otevírání oček přichází ke slovu druhý postřik – proti obalečům. Vinaři používají již léta osvědčený Kumulus nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy.
Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku, a to 0,5%.
Vynikající, ale také bohužel už jeden z mála velmi funkčních přípravků proti obalečům je Spintor. Lze jej v tuto dobu aplikovat proti pilatkám na trnkách i proti mandelinkám. Aplikuje se v době maxima líhnutí larev. Spintor použijte maximálně 2x za vegetaci.
Na jaře se často projevují první náznaky strupovitosti, rzi, padlí a skvrnitosti listů. Těmto plísňovým chorobám můžete předejít použitím přípravku Talent nebo Discus, který je i proti americkému padlí.
Na nežádoucí trávu ve vinici či na poli existuje nejenom osvědčený přírodní produkt s názvem motyka, ale pro ty, kteří se s ní nekamarádí, máme i chemickou náhražku. Do vinic a zahrady jde o totální herbicid Touchdown, osvědčený a relativně šetrný. I tak – herbicidy jsou zdraví škodlivé a jejich nesprávná aplikace může mít nebezpečné důsledky na půdu. Proto před jejich aplikací důkladně prostudujte přiložený návod a zacházejte s nimi s maximální opatrností.
Na švestky a jabloně můžete aplikovat Decis, který je také vhodný na první generaci obalečů, housenky, pilatky, ale také květopasy napadající jabloně. Má poměrně univerzální použití, hodí se i na ostatní ovocné stromy a zeleninu.
Broskve jsou opravdu velmi náchylné na kadeřavost a chlorózu, naštěstí existuje malý set postřiku a kapalného hnojiva, který rostlinu dokáže ochránit. Jmenuje se Zdravá broskev plus – Proti kadeřavosti a skleróze.
Moniliovou spálu meruněk, višní, plíseň jahodníku i plísni na ostatních zahradních keřích můžete eliminovat novým výrobkem Signum od českého výrobce AgroBio Opava. Signum zároveň nahrazuje dnes již nevyráběný postřik Horizon.
Do brambor doporučuji novinku s názvem Mistral, který nahrazuje přípravek Sencor. S herbicidy zacházejte maximálně opatrně, před použitím si důkladně přečtěte návod a prosím, opravdu dodržujte dávkování.
S postřiky je to bohužel stejné jako v posledních letech – není přesně jasné, který zavedený produkt na trhu vydrží a který se přestane zčista-jasna prodávat, jak se již v minulosti mnohokrát stalo. Bohužel my, jakožto prodejci, nemáme na výrobce žádné velké páky a jediné co nám zbývá, je tlačit na něj, ať u těchto postřiků prodlouží licenci, jelikož v našem prostředí menších zahrádkářů jsou nenahraditelné. Obávám se jen, že to velkovýrobce příliš nezajímá! Ale což, třeba se i mýlím.
Všechny postřiky, které jsou pro hobby určené, máme ve Vinařském domě v Dubňanech a pokud si nevíte rady, který postřik a jak použít, naši prodavači vám poradí, jsou v tom opravdu znalí.
Vytvořili jsme také postřikový plán včetně pracovního kalendáře výskytů chorob ve vinici. Ten si můžete zdarma stáhnout na našem webu www.vinarskydum.cz anebo vyzvednout přímo v naší prodejně. Stačí se jen zastavit.
Zbyněk Kopeček
Diskuze