Revue

Umíte krotit svoje emoce?

Čtvrtek Květen 13, 2021
917

Petra Přibylová, učitelka cimbálu na ZUŠ, Vracov

Krotit se v projevování emocí je podle mě důležité především u těch negativních. Naopak těm pozitivním bychom měli nechávat co největší průchod, i když to bývá neméně těžký úkol. Nakolik se to mně osobně daří, sama těžko posoudím. Je však jisté a vlastně uklidňující, že selhání v této oblasti znamená, že život žijeme mezi lidmi a ne mezi roboty.

 

František Ondruš, provozovatel přístaviště, Hodonín

Emoce, hm, ty jsem se musel učit krotit až do svých pětapadesáti. Do té doby jsem se furt učil, jak vidět ostatní, chápat je a pro jejich dobro vše říkat do očí, na rovinu. Dnes zastávám názor, že každého, koho potkám, mě může v něčem přeskočit a něčemu naučit, a to i idiot.

 

Tatiana Pálenská, seniorka, Strážnice

Dnes už ano. Dřív to byl problém. Ale jako důchodkyni mě už vytočí maximálně manžel a to raději odcházím a sporu se vyhýbám. On každý takový problém totiž časem vyšumí.

 

Zdeněk Novotný, technik, Vacenovice

Tož to je velice složitá otázka. Záleží samozřejmě na situaci. V některých případech je určitě dobré se krotit, hlavně co se týká výměny názorů v rodině – tam by měl být určitě kompromis. Na druhou stranu jsou situace, kdy je potřeba odpustit páru a dat jasně protistraně najevo svůj názor.

 

David Marada, dělník, Mladá Boleslav (rodák z Ratíškovic)

Z 90% se dovedu krotit, ale když už mě někdo nebo něco naštve, tak to potom řeknu, to co je špatně, na plnou hubu, tak jak to je a ať si každý myslí o mně co chce. Nejsem takový, že to dusím v sobě a potom to vykládám někde na rybách nebo u piva. Když mám třeba s někým problém v práci nebo třeba pracovní a nefunguje, tak to potom razantně řeším. Jednou za čas dovedu zvýšit hlas, aby to bylo jasné a vyřešilo se to.

 

Eliška Dřevěná, na mateřské dovolené, Milotice

To je pro mě otázka na tělo. Chci, aby mé chování za všech okolností bylo upřímné, bez přetvářky, ale zároveň nikdy není mým cílem ublížit druhému, což se při projevení negativních pocitů může lehce stát. Většinou nemám důvod krotit svoje emoce, myslím, že jejich potlačování obecně není dobré pro psychiku, a že je potřeba emoce nějak rozumně ventilovat. V rozumné míře se mi to pak nedaří, když se děje nějaké bezpráví a když se lidé, kteří mají jít příkladem, nechovají dobře. To mě vytáčí a těžko tuto emoci krotím.

 

Nikola Šticová, disponentka logistiky, Hodonín

Tož ba, zvládám, občas slivovicú, občas vínem.

 

Petr Konečný, IT programátor, Lovčice

Pozitivní emoce krotím tak dobře, že je na mě často žena naštvaná, že se neumím z ničeho radovat. Někdy se může zdát, že beru úspěch jako samozřejmost, ale není to tak, jen si to prožívám víc interně a to jak v životě, tak třeba ve sportu (aktivním). U negativních emocí je to přesně naopak, ty umím ovládat jen do chvíle, než nepřekročí určitou mez, která je ale v mém případě o něco málo vyšší než dva dny pokosená tráva. Zastávám ale názor, že z negativních emocí je potřeba se vyřvat a nedusit je v sobě, a myslím, že to alespoň u mě funguje. Na uvolňování emocí mám od patnácti let také jednoho koníčka – jsem aktivní fotbalový supporter. Od mládí aktivně fandím Zbrojovce a ten, kdo má trochu přehled ví, že tady se s pozitivními emocemi člověk taky moc nepotká.

 

Jitka Pavlicová, OSVČ, Hroznová Lhota

No bojuju s tím asi tak, jak mnozí ostatní. Je to pro život důležité, ale někdy není na škodu dat emocím volný průběh. Jenom najít tu správnou rovnováhu!

 

Miroslav Pavko, senior, Kyjov

Jak kdy, ale snažím se krotit emoce, někdy mně trochu ujedou nervy, když mě někdo dost vytočí. Přesto si myslím, že se mně to celkem daří ovládat. Jinak jsem celkem kliďas a hned mě tak nikdo moc nenaštve. Spíše jsem veselejší povahy a mám rád srandu, dobré přátele a kamarády, dobrou náladu. Snažím se s každým vycházet po dobrém. Hlavně nevyhledávám žádné konflikty s lidmi, kteří se mě snaží vytočit, nebo naštvat. Radši se stáhnu a nechám je, ať si trhnou a nereagují na ně. Nakonec – Proč si komplikovat život? 

 

Vašek Řihák, zpěvák lidových písní, Svatobořice-Mistřín

Emoce se snažím udržet na uzdě, ale umím taky pořádně buchnút. A nejvíc mě paradoxně vytáčejí ti nejbližší.

 

Připravil: Tonda Vrba

 

Štítky:

ankety