zahrádka / vinohrad

Bez hnojení není jedení

Čtvrtek Březen 25, 2021
1107
ilustrační foto

I když to tak zatím nevypadá, jaro se k nám nekompromisně blíží a co víc, s ním i rituály, které na nás ve stále studených zahradách, vinicích i sadech čekají. Mezi největší jistě patří pomoc půdě v její síle, tedy přihnojování. Přestože jsme téma hnojení na těchto listech již v minulosti rozebírali, rád na něj ještě navážu s několika, myslím že užitečnými informacemi.

 

Letos je půda nádherně měkká a vlhká, a tak se i suchá granulovaná hnojiva budou krásně rozmělňovat do půdy. Živiny se tek dostanou tam kam patří, tedy ke kořenům dříve než v suché roky. A čím tedy hnojit?

 

Typickým a velmi populárním hnojivem je NPK 10-10-16-13S. To znamená, že má 10% dusíku, 10% fosforu, 16% draslíku a navíc 13% síry. Tento typ NPK má univerzální použití (vinice, zelenina, ovoce, polní plodiny, chmel, …), sadí se 7 – 14 dní před setím (sázením), mělce až středně hlubokým zapravením do půdy a dávkování je 60 – 150 g/m2 (záleží na konkrétním typu plodiny). Vychází velmi dobře i cenově. U nás stojí pytel 25 kg v akci jen 319 Kč.

 

Dalším velmi rozšířeným typem umělých hnojiv je Cererit (25 kg máme v akci za 429 Kč), který má podobné využití jako NPK a dá se s ním přihnojovat i v průběhu vegetace. Dávkuje se v množství 40 – 100 g/m2 (opět záleží na konkrétním typu plodiny).

 

Může se hodit také Močovina (3 kg za 89 Kč), ta díky vysokému podílu dusíku podporuje výrazný nárůst zelené hmoty (nesmí se ale přehnojit – rostlina by se tak nebezpečně vyčerpala!), Superfosfát (5 kg za 109 Kč) podporuje tvorbu kořenového systému a násadu květů.

 

Bohužel je fakt, že ceny umělých hnojiv a vůbec chemických prostředků na ošetření rostlin neustále rostou. Firmy, které je vyrábějí, mají většinou dominantní postavení na trhu a tím pádem se tak i chovají.

 

Průmyslová hnojiva účinkují rychle, rostlinám dodají potřebné prvky k růstu, ale dlouhodobou úrodnost půdy podpořit neumí. Naopak ji mohou zatěžovat, brzdit práci užitečných mikroorganismů a znečišťovat spodní vody, zvláště pokud jsou dávkována neopatrně.

 

Proto se dostáváme k hnojivům organickým. Organická hnojiva rostliny také vyživují, ale navíc i pečují o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Přispívají totiž k tvorbě nezbytného humusu – právě díky němu je půda kyprá, schopná udržet vláhu i živiny. Půda bez humusu je mrtvou hmotou, do které musíte minerálních hnojiv dodávat stále více, a většina se stejně odplaví.

 

Dlouhodobým hitem je vynikající sušený kravský hnůj v baleních 3, 10 a 25 kg. Je to čistě přírodní organické hnojivo. Obsahuje organické látky a další živiny a stopové prvky. Obzvláště se hodí ke hnojení zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer). Dávkuje se jako většina ostatních hnojiv – rozhozenám a mírným zapravením do půdy (ručním rytím). 

 

Jako jediní nabízíme organické minerální hnojivo s názvem Alginit, o kterém tu již také byla v minulosti několikrát řečk, ale jeho účinky jsou tak skvělé, že třeba si jej připomenout. Dodává půdě stopové prvky, brání vyplavování živin z dodaných hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky. A pak především – ZADRŽUJE VODU U KOŘENŮ. Teď – po poměrně vlhké zimě se to nemusí jevit, ale v celkovém množství srážek za poslední roky, je sucho problém, který nás velmi trápí a obávám se, že zlepšení není v dohlednu. 

 

Musíme tedy bojovat všemi možnými prostředky. Základem je přepnout v sobě termín ochranných aplikací z hašení požáru do módu prevence. A mezi takové prostředky Alginit či již zmiňovaný granulovaný kravský hnůj jistě patří. Opravdu se těším, až budu letos dosazovat vinohrad a ovocné stromky, a pod kořeny každé sazenice zhruba jedno až dvě kila Alginitu umístím.

 

Abych nezapomněl, aktuálně u nás probíhá „Akce jaro“, jejiž součástí je velký výprodej hnojiv, například zmiňovaný Alginit 30 kg za 270 Kč, Kravský hnůj 25 kg za 399 Kč (jinde stojí 529 Kč!), kombinované NPK 25 kg za 319 Kč (jinde za 390 Kč) či 70l univerzální zahradnický substrát, vhodný pro ovoce, zeleninu a bylinky za 139 Kč.

 

Hnojení je nutné. Je škoda vynaložit veliké prostředky na výsadbu a údržbu vinohradu či pestré zahrady a zapomenout na dohnojování. Správným hnojením můžeme mít, jak říkali můj strýc, „veltlínu jak kedlubny a kedlubny jak melůny“. Prostě – vše si žádá svoje. I my vlastně potřebujeme občas „přihnojit“, aby tělo správně fungovalo.

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad