Revue

Je pro vás větší inspirací kolektiv nebo plat?

Úterý Duben 6, 2021
995

Rostislav Marada, ředitel kulturního zařízení, Svatobořice-Mistřín

V zaměstnání není plat důležitý, ten je až na prvním místě! Kolektiv, má všude svoji přidanou hodnotu. V práci trávíme třetinu svého života a někdy i více, a pokud ráno stávám s vědomím, že se budu půldne otravovat s lidmi, se kterými se necítím nejlépe, tak je to nezáviděníhodné. Naopak v kolektivu, kde je mi dobře a všichni se společně snažíme o vytvoření pěkného prostředí kolem nás, tak je to pro všechny povzbuzující a samozřejmě i inspirující.  V takovém prostředí se dobře předávají zkušenosti a rady, a je příjemné do takové práce chodit.

 

Dorek Čermák, horňácký horal, Suchovské Mlýny

Vaše otázka nabízí odpověď na podobnou otázku. Co je lepší, být zdravý anebo mít hodně peněz?

V pracovním kolektivu trávíme jednu třetinu času svého dne, takže inspirující kolektiv je veliký bonus a peníze? Ty vám dávají svobodu a jakou! „Dobré peníze v dobrém kolektivu.“

 

Filip Zdražil, kancléř na radnici, Kyjov

Je to kombinace obojího. Výběr na trhu práce je omezený, kvalitní pracovníci se hledají obtížně. Dostatečně vysoký plat je jedním ze základních předpokladů, jak nového zaměstnance motivovat. Na městském úřadě je to složitější – stejně jako státní zaměstnanci jsme limitováni platovými tabulkami a ty zase tolik prostoru nedávají. Peníze nicméně nejsou jedinou motivační složkou. Pracovat za hodně v nepřátelském kolektivu vydrží člověk možná několik měsíců, už ale zpravidla ne roky. Faktorů vedoucích ke spokojenosti na pracovišti je víc a zpravidla se vzájemně doplňují. Rozhodně se ztotožňuji s názorem, že vnitřní spokojenost zaměstnanců hraje klíčovou roli v jejich pracovním nasazení.

 

Marie Žůrková, malérečka kraslic, Skalka

Pro mě je to kolektiv. S lidmi se kterýma si rozumím, se vždy líp pracuje, někam zajde, pokecá. Plat je sice v dnešní době taky důležitá záležitost, ale pohoda a klídek na pracovišti je nejdůležitější.

 

Lucie Lípová, administrativní pracovnice, Vacenovice

Nevím, jestli bych to nazvala inspirací, ale kolektiv je velmi důležitý, protože trápení neprospívá nikomu a plat to nevynahradí.

 

Jarmila Karvánková, vychovatelka, Strážnice

Jednoznačně kolektiv. A já bych chtěla říct, že v této době, kterou prožíváme, mně nejvíc chybí kolektiv mých žáků – moje „děti“ z Domova mládeže SŠ Strážnice. Za 32 let praxe ve školství jsem se na ně snad nikdy tolik netěšila. Kolektiv žáků a kolegů, ten byl, je a bude v mé práci nejdůležitější. Jinak by mě netěšila a nemohla bych ji vykonávat tak dlouho.

 

Vladimír Zelinka, údržbář, Veselí nad Moravou

Pro mě je to kolektiv, pokud inspiruje a dokáže i podpořit.  Ukáže se to na výsledku a potom i na ohodnocení.

 

Simona Cutáková, dělnice v potravinářské výrobě, Milotice

Na tuto otázku bych řekla, že pracovat v kolektivu, kde by panovaly vyloženě špatné vztahy (protože všude se najde něco), bych určitě nemohla. Už jsem jednou takovou věc řešila odchodem z určitého pracoviště. Žádné peníze nestojí za zničené zdraví vlivem nezvládnutého stresu. Mám štěstí, že neřeším žádné dluhy ani hypotéky, a nemám už ani závazky k dětem, takže se můžu rozhodnout opravdu svobodně, což všichni lidé bohužel nemohou. 

 

Lucia Tvrdá, na mateřské dovolené, Lovčice

Určitě kolektiv, ale prioritou u mne je, co to je za práci. Aby mě hlavně bavila a naplňovala. Plat je potom druhořadý. Je to pravděpodobně snem každého člověka, aby v životě dělal to, co ho baví.

 

Jan Holeček, folklorista, Ratíškovice

Vždycky jsem měl rád společnost a společenský život .

Pro kamarády, přátele a partu bych se rozdal! Bohužel se mezi námi najdou také cynické hyeny, které kazí tu radost a dobrou atmosféru lidského soužití. Jak se říká, pro korunu by si nechali vrtat i koleno.  

                                                                 Zaznamenal: Tonda Vrba

 

Štítky:

ankety