Ač to tak ještě nemusí vypadat, astronomické jaro už je tu. Pro nás – vinaře, sadaře a zahrádkáře to znamená zvýšenou pozornost k budoucímu zdraví rostlin, a tedy jejich ochranu. S probouzející se přírodou totiž vstávají i přezimující škůdci. První postřik je tak klíčovým momentem, který určí jejich budoucí vývoj rostlin. V tomto článku se podíváme na nejlepší postupy pro první jarní postřik révy a ovocných stromů, abyste mohli mít úspěšnou sklizeň plnou chutných a zdravých plodů.
David Neduchal, Vinařský dům Kopeček, 4.4.2023
Aktuální teploty i s předpovědí na následující dny nám říkají, že jaro už je tu. Vinice nám už pomalu začínají slzet a tím nám keře dávají najevo, že se probouzí z vegetačního klidu (dormance). Během tohoto období již musí být ostříhané a fyzicky připravené na vegetaci. Teploty nad 10° totiž neprobouzí jenom révu, ale také škodlivé roztoče, kteří mohou negativně ovlivňovat zdravotní stav rostlin.
Nyní k jednotlivým přezimujícím škůdcům. Mezi ty hlavní řadíme hálčivce révového a vlnovníka révového.
Hálčivec révový
- původce kadeřavosti révy
- příznaky: zpožďuje rašení, zastavuje růst letorostu, metlovitost; špatná tvorba květenství, při pohledu na list proti světlu jdou vidět bílé vpichy.
Vlnovník révový
- původce plstnatosti (erinózy)
- příznaky: červené nádory/puchýře na listu; na spodní straně jsou nádorky vyplněné bílým plstnatým povlakem, může také napadat květenství, na kterém je viditelná plstnatost, ty pak nevykvetou
Ochrana proti těmto škůdcům se provádí právě v této době. Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C.
Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Nejlepší ošetření je pomocí postřiku Sulka. Tento sirný postřik se míchá v 4 – 5% koncentraci tzn. 400-500 ml Sulky na 10l vody. Pozor! Jakmile začne fáze rašení, Sulku už nesmíme použít – riskujeme popálení.
Další možnost ochrany je Kumulus. Ten se dávkuje 150 – 200 g na 10 l vody. Kumulus lze použít i na počátku rašení, ale nedávejte maximální koncentraci. Opět hrozí popálení.
Poslední možnost je Rock effekt (dříve existoval podobný přípravek s názvem Oleoekol), který je vhodný i do eko zemědělství. Jeho uplatnění je hlavně u ovocných stromků (jádroviny, peckoviny a drobné ovoce). Míchá se v 3% koncentraci. Rock effekt funguje na bázi pongamového oleje ze semen indického stromu kaleda lysá, má protipožerový efekt a tím způsobuje, že rostlina škůdcům nechutná. Rád tuhne, takže před otevřením si ho dejte na teplejší místo a důkladně protřepte.
Podívejte se také na článek Postřikový plán a vše o postřicích – rozcestník pro všechny, které zajímá jarní ochrana rostlin. Najdete zde ke stažení postřikový plán, dále tabulku s končícími postřiky, co jich nahrazuje, k čemu se konkrétně používají a také odkazy na další články a postřiky, které koupíte přímo na našem e-shopu či kamenné prodejně.
Pokud máte ve vinici nebo sadě roznošeného dravého roztoče, tak se vás tenhle článek netýká, typhlodromus pyrri tuto práci zastane sám. Bohužel v této době ho už neseženete a bude v prodeji opět až příští zimu.
V závěru lze shrnout, že první jarní postřik by měl by být brán jako jedna z nejdůležitějších fází péče o révu vinnou a ovocné stromy v období vegetace. Vybrání správného přípravku a správné aplikace mohou vést k minimalizaci zdravotních problémů rostlin a zvýšení výnosů a kvality sklizně.
Je také důležité vědět, jaké produkty používat a jak je správně používat. Doporučuji proto důkadně číst příbalové letáky, případně se na radu můžete stavit k nám do Vinařského domu nebo zavolat či napsat.
Diskuze