zahrádka / vinohrad

Výroba kompostu – rady do zahrady č. 20

Úterý Říjen 26, 2021
705

Bakteriální přípravek Oxy-gen-Ator urychlí rozklad veškerého zahradního a domácího odpadu rostlinného původu, například  trávy, listí, drcené štěpky i zbytků z kuchyně. Kompost se zalije předem připraveným roztokem Oxygenátoru, aktivovaným podle návodu v potřebném množství vlažné vody. První tři dny je nutné kompost kropit vodou, poté už proces pokračuje bez naší pomoci. Do dvou měsíců je kompost zralý. Aplikace bakteriální směsi do kompostu je možná jen při minimální teplotě +10 °C a vyšší, jinak mikroorganismy nebudou aktivní a rozklad organické hmoty nenastane. 

Při sklizni jádrovin pro dlouhodobé uskladnění je důležité, aby byly plody zcela zdravé, bez mechanických nebo jiných poškození. Proto vybíráme jen kvalitní ovoce a velmi šetrně je češeme. Postupujeme zespodu nahoru, z vnější strany dovnitř koruny, aby případně padající plody nepoškodily další. Vlastní technika česání spočívá v tom, že plod vezmeme zespodu do dlaně, nemačkáme ho příliš, lehce jím pootočíme a stopku přes prst oddělíme opatrně  od plodonoše. Nedojde tak k jejímu vytržení z plodu nebo přelomení, což je nebezpečné hlavně u hrušek, které se navzájem ostrou částí stopky propichují. Ve správné sklizňové zralosti postupně sklízíme a vhodně uskladníme všechny zimní odrůdy jádrovin. Zásobují nás vitamíny a minerály po celou zimu. S plody zacházíme velmi opatrně. Malé, mechanicky poškozené nebo deformované ovoce vyřadíme při česání a co nejdříve je zpracujeme na šťávy, na sušení nebo využijeme v kuchyni.

Vlašské ořechy usušíme na slunci, na půdě, ve stodole či v suché místnosti. Teprve zcela suché ořechy nasypeme do koše nebo do sáčku, který dobře propouští vzduch. V žádném případě nesmíme ořechy  umývat ve vodě, protože často nemají zcela uzavřenou skořápku a voda, která pronikne dovnitř, může způsobit zplesnivění jader.

Rašelina i štěpka jsou přírodní  materiály a podléhají  přirozenému rozkladu. Čas od času je tedy je třeba  dosypat na původní množství. To platí nejen pro okrasnou štěpku nebo drcenou kůru, ale i pro rašelinový substrát na vřesovištích a u brusinek i borůvek.

Většinou je ještě pěkné počasí, ale občas nás mohou překvapit ranní mrazíky. Krásné rozkvetlé chryzantémy, ale i ještě kvetoucí cínie nebo afrikány, můžeme zachránit jednoduchým přikrytím  kartonovou krabicí nebo netkanou textilií. Je to řešení rychlé, pohotové a levné a zachráníme tím barevnou krásu ještě na několik dní.

(Petr Kumšta)

Štítky:

zahrada