Revue

Poklady z kuchyně našich babiček Kapustové (kelové) karbanátky

Středa Listopad 24, 2021
2071

Kdyby chtěl někdo udělat přepis mých dávných dialogů s mojí babičkou Marií Lopraisovou z vracovského Čaganova, mohlo by to znít třeba nějak takhle: „Hanko, ná kde zas cáráš, poď hneď obědvat, už tě zháňám popáté!“ „Už idu, babi, a co máme?“ „No co, kel! Šak sem ti včera říkala, že dnes bude! Mamka je v práci, a já idu za chvílu na Přední díl do řepy, tož nemám na vaření čas! A ty ideš se mnú, tak se v ten neňúrej, pohni a poď, ať do večera eště neco uděláme.“ „Cooo, už zas kel? Brrrr, fuuuj, nechcu!“ „Nechceš? Nejez. Budeš do večera hladná!“ 

Bože, jak já jsem ho tehdy nenáviděla! Dušený vracovský kel. Když jsem viděla na stole u babičky tuhle zelenou hlávku, otřepala jsem se pokaždé tak, že už se mnou nebyla až do oběda řeč. A že jsem těch řečí nadělala normálně plno! Odvážila jsem se k přípravě této v dětství tak nenáviděné zeleniny zase až po letech, až jsem sama měla malé děti. A celkem s úspěchem jsem pak dušenou kapustu připravovala s vařeným bramborem na zahuštění, hromadou česneku a krajícem čerstvého chleba celou řadu let. Ovšem až do doby, než jsem si vzpomněla také na to, že moje babička připravovala z kapusty neboli kelu i jiný recept – totiž smažené kapustové karbanátky. Já do nich dnes přimíchám vždy ještě i hromadu strouhané nivy či nějakého tvrdého sýra, slaninu a voňavé koření, takže s bramborovou kaší je obvykle k nerozeznání od masových karbanátků. 

Suroviny na 4 porce:

1 menší hlávka kapusty 

1 velká cibule 

20 dkg uzeného sýra (případně nivy, goudy nebo jakéhokoli tvrdého sýra)

15 dkg uzené slaniny, klobásky nebo uzeného masa

2 vajíčka 

4 stroužky česneku

Hladká mouka nebo strouhanka na zahuštění

Pórek a syrová paprika

Plátek másla nebo lžička olivového oleje

Sůl, pepř

Lžička grilovacího koření

Saturejka 

Libeček, petrželka nebo kerblík

Olej, hladká mouka, vajíčko a strouhanka na smažení 

Postup: Hlávku kapusty nejprve rozkrojte a vykrojte tvrdý střed. Poté rozeberte na listy a vložte do hrnce s vodou. Vodu osolte a přiveďte kapustu k varu. Jakmile listy malinko změknou, vypněte sporák, vodu slijte a nechte kapustu vychladnout. Poté jednotlivé listy nakrájejte nadrobno. Vložte uvařený kel do mísy, vyklepněte do ní dvě celá vejce, osolte, opepřete a nastrouhejte sýr. Přidejte také cibulku osmaženou na másle a prolisovaný česnek. Nakrájejte nadrobno slaninu a přidejte k směsi. Dochutit můžete také kousek krájeného pórku, červenou syrovou paprikou, snítkou libečku nebo jinou zelenou natí. U placek ze zeleniny je důležité odhadnout konzistenci. Pokud budou placičky příliš jemné a těsto řídké, nekonzistentní, při smažení se rozpadnou. Naopak, bude-li těsto příliš husté, budou placičky po usmažení tuhé. Těsto tedy musí být tak akorát, aby se z něj po zahuštění moukou či strouhankou daly krásně vytvarovat bochánky. Pro nadlehčení směsi je také možné oddělit žloutky od bílků, a z bílků nejprve ušlehat tuhý sníh. Připravte si také v této fázi suroviny na klasický trojobal, do strouhanky můžete ještě přidat lžíci sezamového semínka, aby byl recept zdravější. Kapustové karbanátky pak jednotlivě obalte v hladké mouce, vajíčku zředěném kapkou mléka nebo vody a strouhance. Smažte dozlatova v rozpáleném oleji a nechte okapat na ubrousku od přebytečného tuku. Jako příloha se k jakýmkoli zeleninovým plackám dobře hodí bramborová kaše a zeleninová obloha ze syrové zeleniny, případně nějaká dobrá domácí čalamáda, jejímž základem je zelí, papriky a rajčata. Přidat můžete jako chutný bonus ještě i domácí tatarku. (Rh)

Štítky:

recepty