zahrádka / vinohrad

Ochrana proti kadeřavosti broskvoně – první postřik

Neděle Březen 19, 2023
2592

Máme sice období zimy, ale počasí se tomuto ročnímu období nepodobá. Je proto velmi vhodné začít uvažovat nad ochranou proti kadeřavosti broskvoně, která je v našich podmínkách bohužel velmi častá a zahrádkáře trápí napříč naší zemí i celou střední Evropou. Z tohoto důvodu je dobré broskvoně proti kadeřavosti ošetřit, jelikož tímto brzkým krokem je na boj proti této zákeřné chorobě připravíme. 

David Neduchal, 6.3.2023, Vinařský dům Kopeček.

To, kdy stříkat broskvoně, určuje údaj, který nazýváme suma aktivních teplot (SAT), což je v našem případě součet stupňů celsia od 1. ledna nad zvolenou hranicí. U kadeřavosti nás zajímá SAT nad 7C (SAT7). Pokud SAT7 dosáhne hodnoty 1000 až 1200, musí provést první postřik. 

Signalizace kadeřavosti broskvoní – mapa SAT dle meteorologických stanct ze dne 6.3.2023. Pokud chcete zjistit tyto hodnoty k aktuálnímu dni, podívejte se přímo na stránky sdružení AMET (je třeba v pravém menu kliknout na tlačítko „Kadeřavost broskvoní“.

Jak podle mapy můžeme vidět, na mnoha místech v republice se k tomuto číslu rychle blížíme. A předpověď na většině území napovídá, že SAT7 jenom poroste, tudíš ošetření bude za krátkou dobu potřeba. 

Proti kadeřavosti na broskvoních se aplikuje měďnatý postřik Champion 50 WG, který je dostupný ve více velikostech, a pokud máte například jenom 1 stromek broskvoně, tak doporučuji koupit soupravu Zdravá broskev plus – proti kadeřavosti a chloróze, ve které se nachází jak postřik Champion, tak i hnojivo Harmonie železo, které budete potřebovat v pozdější fázi. 

Nyní ke konkrétním přípravkům.

Zdravá broskev plus – proti kadeřavosti a chloróze

Aplikace:

  • 1. ošetření – ve fázi nalévání pupenů (Champion 50 WG: 20 g/ 5 L vody)
  • 2. ošetření – na počátku rašení (Champion 50 WG: 20 g/ 5 L vody)
  • 3. – 5. ošetření – ve fázi po odkvětu v intervalu 10 – 14 dní (Harmonie Železo: 10 ml / 5 L vody)

Jak z textu vyplývá, každé balení je na 5 l vody, což je zhruba jeden až dva stromy, v závislosti na jejich velikosti.Typický příznak kadeřavosti broskvoně – deformovaný, pokrouený list s červenými skvrnami. 

Kadeřavost broskvoní (Taphrina deformans)

Jedná se o houbové onemocnění, které napadá hlavně listy a plody. Listy mohou už na jaře začít opadat a kvůli tomu se výrazně zhoršuje vitalita stromu. Plody začínají opadávat malé a nevyzrálé. Onemocnění může vést až k úplnému uhynutí stromu. 

Projevuje se tvorbou skvrn, později barevných puchýřků na listech (neplést si s napadením od mšic). Pokud nemoc zasáhne i plody, zbarvují se do červené až fialové barvy. 

Houba přezimuje na celém stromě – větve, kůra, šupiny pupenů. Z tohoto důvodu se musí postříkat celý strom včetně kmene. Nezapomeňte napadené výhony odstranit a spálit, aby se nemoc nešířila dále.

Závěrem je třeba dodat, že základem je dbát na preventivní ošetření proti kadeřavosti broskvoně. Postřik, který aplikujete na již napadený strom, nemusí mít téměř žádný efekt.

Zdroj: blog Rádce pěstitele, Vinařský dům Kopeček.

Štítky:

vinohrad