Vinice i sady si v tomto zimním období opět žádají naši přítomnost ať už zimním řezem, vázáním, roznášením dravého roztoče nebo třeba také ošetření zimních ran po řezu, o kterém se tu budeme bavit. Řekl bych, že většina vinařů tuhle činnost ve vinici neprovádí, což je velká chyba. Popíšeme si, co může vést k tomu, když řezné rány neošetříme a taky čím provést ochranu.
David Neduchal, Vinařský dům Kopeček
V jednom z předchozích článků jsme psali, že není vhodné provádět velké množství řezných ran, protože ty slouží jako vstupní brána pro různé choroby. Velmi částo to bývají houbové choroby ESCA a Eutypové odumírání révy, které začali po celém světě likvidovat velké množství keřů révy vinné. Tyto nemoci bohužel zatím nejsou tak detailně prozkoumány a žádná přímá ochrana na ně neexistuje.
Další zákeřná vlastnost těchto dvou chorob je, že se mohou nacházet v rostlině, která se jeví jako zdravá i několik let, než zpozorujeme první viditelné příznaky. V takovém případě nám nezbyde nic jiného než si nemocný keř označit a v zimě ho vyklučit a spálit.
Mnoho vinařů má také pár ovocných stromů či rovnou celý sad. Víte, že pokud je teplejší zima (jako ty v posledních letech), je třeba začít již v tomto období preventivní ohranu proti kadeřavosti broskvoní? Více ve speciálním článku zde >>.
Zasychání a praskání okrajů listů, typický příznak choroby ESCA, která se v poslední době bohužel čím dál více rozšiřuje. Do révy se dostává skrze řezné rány po zimním řezu, předcházet jí tedy můžeme ošetřením těchto ran po provedení řezu. Autor fota: Bauer Karl, URL https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ESCA_Blattsymptom_1.JPG.
Jak tedy těmto problémům předcházet? Prevencí, což znamená ihned po řezu aplikovat postřik BlocCade. který pomocí polymerů vytvoří na řezné ráně nepropustný film pro patogeny.
BlocCade neobsahuje žádné rezidua, takže se hodí i do ekologického zemědělství. Ředí se v poměru 1:9 (1 díl BlocCade, 9 dílů vody). Orientační spotřeba je cca 1,5 litru postřiku na hektar.
V praxi to potom probíhá tak, že kompletně postřiháte vinici, poté namícháte postřik a ten aplikujete pomocí postřikovače bodově přímo na řezné rány. Někoho by mohlo napadnou použít štětec, to ale nedoporučuji, protože i pomocí štětce si můžete přenést spory patogenu na jiné rostliny.
Co je to ESCA
- může ji způsobovat několik hub Phaeoacremonium aleophilum, Phaeomoniella chlamydospora, Fomitiporia mediterranea
- příznaky: zasychání okrajů listů, ohraničená žilnatina, tmavé skvrny na bobulích, které později usychají, při příčném řezu kmínku jsou patrné černé tečky ve dřevě
- při projevení prvních příznaků většinou celý keř během jednoho vegetačního období umírá
- k infekci dochází hlavně přes řezné rány
- napadá spíše starší vinice
- odrůdy náchylné na ESCA: Muškát Moravský, Modrý Portugal, Chardonnay, Sauvignon
Není lepší ochrany vinice než ta, která se provádí sama, je přírodní a hlavně funguje. Přesně toto dělá dravý roztoč Typhlodromus pyri. Více ve článku zde >>
Takto vypadá vinice v období vegetace, napadená chorobou Eutypové odumírání révy.
Co je to Eutypové odumírání révy
- způsobuje ji houba Eutypa lata
- byla objevena teprve v 70. letech 20. století
- příznaky: slabý a nepravidelný růst mezi jednotlivými letorosty, metlovitost, nekrotické skvrny na listech, časté sprchávání květenství, napadený keř odumírá postupně i několik let.
- ochrana je stejná jako u ESCA možná pouze prevencí – ošetření řezných ran
Tyto dvě nemocí jsou jednou z častých příčin výpadků ve vinici a bohužel se stále více rozšiřují. Pokud jste nějakou napadenou hlavičku našli, určitě v zimě použijte ochranný postřik, abyste šíření chorob zastavili a bedlivě sledujte zdravotní stav keřů během vegetace. Ušetří vám to spoustu budoucích problémů, starostí i ekonomických škod.
Vinohradu zdar!
Diskuze