Revue

Máte zahrádku? Co do ní na jaře zasejete?

Úterý Březen 23, 2021
957

Kamila Vrbová, úřednice, Hodonín

Ano, máme zahrádku. Je malinká, tak na ni budou jen bylinky, kytičky a pár sazeniček rajčat a paprik.

 

Jan Zbořil, starosta obce, Čeložnice

Tondo, zahrádku mám takovou malou u baráku. Cca 1 ár. Každé jaro je to trochu jiné. Letos přisadím trochu jarního česneku, cibuli bílou i červenou. Brambor asi 40 důlků. Mám dost dešťové vody, tak je zalívám a jsou velké. To víš, čím hlůpější sedlák, tím větší erteple. Mám rád papriky, sadím odrůdu Amy a rajčata od velkých až po malé třešňové. Taky mám rád grilované cukety, tak sadím dvě hnízda. No a ještě každý rok sadím samozřejmě hrášek a ředkvičky. V loni jsem ještě zkoušel okurky, že je budu zavařovat. Ale na malé ploše je jich každý sběr málo a neš nasbírám množství na zavařování, tak ty první jsou povadlé. V loni jsem také poprvé sel mrkev a petržel. Byla velká a moc, pak seschla ve sklepě. Tak už to set nebudu. Jo a můj kluk si sadí tabák do vodní dýmky. Toš to je asi vše. Napsal sem to, jak mně huba narostla, tak si poraď. Tondo měj se a opatruj se zdráv.

 

Zuzana Pfeiferová, OSVČ, Strážnice

Zahrádku nemám, takže můžu zase volat jenom bylinky a květinky do truhlíku na pavlači ve Strážnici a v Praze na balkóně.

 

Ivana Slováková, seniorka, Velká nad Veličkou

No tak určitě to co většina lidí brambory, petrželku, mrkvičku, okurky, rajčátka…. prostě to co máme rádi a samozřejmě  abychom měli přísun vitamínů my aj vnoučátka.

 

Milan Paleta, enolog, Veselí nad Moravou

Po mnoha letech jsem začal pěstovat vše. Důvod je jednoduchý, kvalita. Bohužel zelenina a ovoce z obchodů nedávají lidem absolutně nic, žádné výživné látky. Vlastní brambory, okurky,  česnek, cibule, rajčata a mnoho dalšího  je cesta ke kvalitnímu životu. K tomu spousta vlastního ovoce. Navíc si výpěstky zpracuji na zimu a ještě prodám přebytky. Naštěstí mám ve svém okolí lidí, kterým poctivá zelenina a ovoce chutná.

 

Jaroslav Grufík, správce serverů, Milotice

V humně musí byt ovoce, čím víc druhů, tým lepší. Aby vždycky bylo co strčit za škraň. Třeba aj tři odrůdy na jednom stromě. Tuto jarní dobou ale chodím spíš po cizích zahrádkách a řežu stromy. A v létě mám taky rád zahrádky – ale ty, co se u nich dá opřít kolo a vypít dva kousky na žízeň.

 

Oľga Chlapečková, zdravotní sestra v invalidním důchodu, Uherský Ostroh

Mám malý dvorek, ve kterém není moc místa na setí. Minulý rok jsme našli místo pro bylinky a manžel vyrobil truhlíky na zeleninu. Měli jsme úrodu pěkných rajčat, tak to letos zopakujeme.

 

Sára Urbanová, umělkyně, Strážovice

Zahrádku máme malou i velkou. Tu malou si děti nejspíš obhospodaří stejně jako v loni hráškem, rajčátky a stálice jsou jahody. Na poli zasadíme především dýně a brambory.

 

Jan Meisl, vyhlášený pěstitel paprik, Vracov

Na zahradě napěstujeme veškerou zeleninu pro naše čtyři městské rodiny: rajčata, okurky, papriky, brambory, pórek, cibuli, červenou řepu, fazole, dýně, zelí, kedlubny, kapustu, mrkev, petržel, salát, česnek.

 

Vlasta Kratochvílová, seniorka, Veselí nad Moravou

Máme zahrádku na Šlajzi, je to mrtvé rameno Moravy směrem z Veselí na Uherský Ostroh. Sadíme tam brambory, rajčata, okurky, kytičky, bylinky… V této době je zahrádka s chatičkou přímo požehnání. A nejen sadíme, ale i sedíme a rozvíjíme sousedské vztahy při pohárku nebo štamprličce.

 

Petr Navrátil, řidič autobusu, Žeravice

Na žádné zahrádce by neměla chybět cibule, no ani česnek. A takové domácí rajčátka, papriky a cuketky. Rozhodně vynikající na gril, i na různé dobroty a též jako příloha.

 

Zaznamenal: Tonda Vrba

Štítky:

ankety