zahrádka / vinohrad

Zahrádkářská poradna – Červená řepa

Úterý Březen 23, 2021
1052

Červená řepa je dosti náročná na podnebí a kvalitu půdy. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem ( řepa by se měla vysévat na záhony, které byly hnojeny chlévskou mrvou před dvěma roky). Nejlepší výnosy dává při neutrální půdní reakci (pH 6 až 8). Pokud takové složení půdy nemáme, je dobré na jaře vyvápnit pozemek, kde budeme řepu pěstovat. Červená řepa snáší chlór, velmi citlivě však reaguje na nedostatek bóru. Neměli bychom ji vysévat na záhon dvakrát po sobě, také jí nesvědčí pěstování po špenátu a po mangoldu.

Vysazujeme předpěstované  rostliny, které nám mohou výrazně zlepšit zdravotní problémy. Jako za  hlavní jsou považovány: Rakytník řešetlákový, Třapatka nachová, Kalísie voňavá, Schizandra čínská  apod. Vysazovat můžeme prostokořené sazenice nebo sazenice v kontejnerech, ty májí tu výhodu, že je můžeme vysazovat kdykoliv a velmi dobře se ujímají.

Rakytník má rád lehčí, drobně kamenité, zásadité a neutrální půdy. Keře jsou rozložité, dekorativní a dlouhověké.  Rakytník je rostlina  dvoudomá, proto je potřeba vysazovat samičí i samčí keře. Rostliny vysazujeme na vzdálenost 2 až 3 metry ve směru převažujících větrů,  protože  se jedná  o rostliny větrosnubné ( první v řadě se vysazuje samčí rostlina a dále rostliny samičí). V prvních letech po výsadbě je nutné udržovat bezplevelné záhony a je potřeba doplňkový závlaha. Keře začínají plodit třetím rokem po výsadbě a plné plodnosti dosahují v pátém roce. U rakytníku jsou považovány téměř všechny části keře za léčivé ( plody, listy, kůra, kořen).

Třapatka nachová, známa jako Rudbeckie, je trvalá bylina se silným kořenem, ze kterého vyrůstá vzpřímená, drsná, silná lodyha dorůstající výšky kolem jednoho metru. Koncové velkokvětní úbory rozkvétají v červenci a v srpnu a barva květních jazýčků je patrná již z názvu rostliny. Množí se výsevem semen nebo vegetativně, kořenovými oddělky.

Rostlina je využívána celá. Podle dosavadních výzkumů i praktických zkušeností se nejúčinnější drogou jeví kořen, potom květ a list během květu. Její hlavní poslání lze spatřovat v tom, že poměrně výrazně zvyšuje imunitu, vykazuje i značnou aktivitu antibiotickou. Nejvhodnější formou použití je tinktura, případně lihovodný roztok z ní připraven. Příprava tinktury: 100 gramů kořenů a přelijeme jej asi 500 ml lihu o koncentraci asi 50%, louhujeme za pokojové teploty přibližně 14 dnů. Užívá se jako prevence chřipky ráno nalačno jedna čajová lžička. 

Petr Kumšta

Štítky:

zahrada