Zprávy

V Brně startuje Maraton s roztroušenou sklerózou – covidu navzdory

Úterý Březen 16, 2021
838
ilustrační fotografie z minulého ročníku

Brno, 16. 3. 2021 – Výšlap na nejvyšší bod v okolí svého bydliště čeká brněnské účastníky letošního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jubilejní 10. ročník startuje v pátek 19. března a pokračuje až do soboty. Letos bude MaRS kvůli koronavirové pandemii bezkontaktní. Účastníci si ale vzájemně na sociálních sítích nasdílí fotografie ze zdolaných kopců. 

 

„Každý si najde ‚vlastní‘ vrcholek blízko svého bydliště, ten si vyšlápne a nahoře se vyfotí. Fotografie poté může zaslat třeba na facebookový účet naší organizace Roska Brno-město. Snažíme se udržovat komunitu pospolu, píšeme si e-maily, voláme si a sdílíme, kolik kroků jsme ušli,“ říká Vlasta Blatná z pacientské organizace Roska Brno-město. Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) obvykle společně cvičí jógu nebo chodí plavat. Kvůli koronavirové pandemii ale museli řadu těchto činností omezit. Ve speciálním režimu probíhá letos i celorepublikový 24hodinový maraton MaRS. „Letošní ročník je vzhledem k protiepidemickým opatřením hodně odlišný. Ponese se v duchu procházek a individuálního cvičení na předem připravená videa, protože nemůžeme sportovat ve skupinách. Cílem je pacienty s RS povzbudit, aby neklesali na mysli a nerezignovali na pohyb, který je pro jejich zdraví tolik důležitý,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje. Lidé s RS se s pomocí počítače, mobilního telefonu nebo iPadu připojí na webovou stránku www.maratonmars.cz, kde pro ně organizátoři připravili několik instruktážních videí rozdělených podle náročnosti. Na své si tak přijdou i pacienti s většími pohybovými omezeními. „Všímám si, že se pacienti nevěnují pohybu tolik jako dřív. Řada z nich se bojí navštěvovat rehabilitační centra z důvodů možné nákazy koronavirem a na pohyb úplně rezignují. Všem doporučuji cvičit doma a poprosit rodinu, aby jim pomohla a podpořila je,“ popisuje MUDr. Michal Dufek z MS Centra při Neurologické klinice FN u sv. Anny. Součástí 10. ročníku MaRS byla letos i krokovací soutěž Seven Summits pro RS – účastníci měli během sedmi týdnů zdolat nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Aby horu zdolali, museli ujít takovou vzdálenost, kolik daná hora měří. Celkem 20 pacientů z Roska Brno-město podpořili ve výšlapech přátelé i příbuzní. Loni se v Brně akce MaRS zúčastnilo více než 141 lidí. Celkový výtěžek 15 262 Kč z dobrovolných příspěvků putoval na rehabilitační pomůcky pro pacienty, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.

 

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz a www.aktivnizivot.cz.  

 

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

 

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů. Jednou z největších regionálních organizací je Roska Brno-město s více než 100 členy.

RED / Tisková zpráva

Štítky: