Sport

HODNĚ VYHECOVANÉ DERBY SE HRÁLO V ROHATCI!

Středa Červen 12, 2024
2066
Momentka z utkání krajské 1. A třídy v kopané mezi týmy Rohatce a Dubňan. (Foto: Milan Dohnálek)

HODONÍN – Šlágr krajské 1. A třídy, skupiny B, vidělo na 500 fanoušků ve sportovním areálu TJ Slavoj Rohatec. Ve hře bylo hodně – domácí potřebovali naplno bodovat, neboť ve hře byla alternativa, že se dá teoreticky postoupit výše, tedy do Krajského přeboru, i ze třetího místa a protože se jednalo o derby, ani hosté nepřijeli předem poraženi. Nakonec byla k vidění remíza 1:1 (0:0), když góly dávali: 68. Lucian Florin Tomele – 62. Daniel Juřica. Hlavním arbitrem byl František Chabiča z Chudčic, který tasil celkem 9 žlutých karet v poměru 3:6!

Den po utkání nás kontaktoval rohatecký klub s možností vyjádření se k danému zápasu a po jejich zaslaném Stanovisku jsme tento přeposlali druhé straně (klubu FK Baník Dubňany) k vyjádření. Nyní vám tedy obě STANOVISKA předkládáme s tím, že v této kauzi nemíníme být soudcem, ale protože další nezávislý pramen potvrdil skutečnosti uváděné ve Stanovisku Slavoje Rohatec, jednoznačně odsuzujeme chování části dubňanských fanoušků, které nepatří do slušné společnosti ve 21. století!

*** Stanovisko VV TJ Slavoj Rohatec k zápasu s FK Baník Dubňany

Dovolte nám, abychom se vyjádřili a zároveň vyzvali vedení všech ostatních týmů z naší soutěže a nejenom je!

V nedělním odpoledni jsme odehráli poslední kolo naší soutěže na domácím hřišti v Rohatci, soupeřem nám byl tradiční tým FK Baník Dubňany. Zápas měl nadprůměrnou úroveň, navštíven spoustou příznivců, fanoušků, dětí a jejich rodičů z obou táborů a skončil asi zaslouženou remízou, ale to není podstatné. Podstatné je, co se dělo na tribunách a hlavně na protější straně hrací plochy od tribuny. Pominu některé výjevy, ne vždy úplně slušné na tribuně, ale vše ještě na hranici rozumu, ovšem za jakoukoliv hranicí lidského chápání a důstojnosti považujeme jednání velké skupiny tzv. ,,fanoušků Baníku Dubňany“?! Tato skupina asi 40 osob v černých tričkách (někteří měli i maskované a zahalené obličeje?) se již od příchodu chovala neurvale ke všemu, co ji stálo v cestě (vstupné, pořadatelé a podobně). Vymezili se tím, že se rozestavěli na protilehlou stranu k zábradlí, na kterém jsou upevněny reklamy našich sponzorů. Přes tyto plochy rozvěsili své transparenty s logy FK Baník Dubňany (což je v pořádku), ale i takové, kde bylo napsáno ,,JEBAT SLAVOJ!” A toto heslo už před začátkem zápasu a často i v průběhu utkání hlasitě opakovali. Stejným oslovením častovali i našeho hlavního sponzora. Naši pořadatelé, služba Security a hlasatel je opakovaně upozorňovali, aby fandili slušně a upustili od sprostých a hanlivých hesel, nicméně toto se pořád stupňovalo a bylo doprovázeno výbuchy pyrotechniky a dýmovnicemi (zápas byl několikrát přerušen). Ke konci utkání již z jejich strany docházelo k fyzickému poškozování reklam a zábradlí lemující hrací plochu. Dokonce jich několik vystartovalo na našeho hlavního pořadatele. Z toho důvodu jsme již v průběhu utkání upozornili Policii ČR, že nejsme schopni udržet pořádek a z obavy, co se bude dít po zápase. Bohužel nepřeju nikomu tohle zažít jako organizátor zápasu – upřímně šel z toho strach – na zápase bylo přítomno mnoho dětí a to i malých s maminkami s kočárky. No a proč o tom takhle zdlouhavě píšeme je proto, aby každý pochopil, že je to na naší fotbalové ,,dědinské úrovni” velmi zlý a zarážející precedent a pokud se něco takového má stávat běžnou součástí utkání, tak my se rozhodně vymezujeme tolerovat takové chování!? Kdo a který klub chce toto zažívat?

Co nás ovšem nejvíce zarazilo a velmi zklamalo, je chování vedení FK Baník Dubňany, které po skončení utkání šlo za těmito ,, tzv. fanoušky“ a s radostí po uhraném bodu to s nimi slavilo. Dokážeme ještě pochopit reakci hráčů soupeře na hřišti, kdy v euforii za nimi přiběhli, ale rozhodně nemůžeme schvalovat a tvářit se, že je vše v pořádku, pokud za touto skupinkou přijde celé vedení lavičky včetně předsedy FK Baník Dubňany se svým malým synem a fotí se společně u takto poničeného plotu a rozbitých reklamních panelů pořádajícího domácího klubu! A to ještě nemluvím o tom, že logo na jejich dresech nese jméno firmy a člověka, jehož jméno sprostě skandovali!

Toto považujeme za naprostou neúctu vůči nám jako soupeři a hlavně za neúctu ke všem slušným lidem, kteří se dlouhodobě snaží v našem klubu pracovat na výchově mládeže a zajištění podmínek v klubu. Protože pokud toto vidí mladí lidé a nikdo se neumí proti tomuto ohradit (nebo alespoň vymezit) ze strany čelných představitelů FK Baník Dubňany, tak je to velmi smutné!

A ještě jeden vzkaz všem a otázky k zamyšlení, zda takto mají vypadat derby utkání v našem okrese:

  • Strach a obavy z takových osob, místo sportovního zážitku?
  • Vůbec jak pořadatelsky v našich amatérských podmínkách toto zajistit?
  • Čím si Slavoj a naši příznivci zasloužili takové hanlivé fandění?
  • Škoda na našem a obecním majetku ve výši více než 28 000 Kč – kdo nám to zaplatí?
  • Povolání Policie ČR do areálu, starosti místo radosti!
  • Zmar a bezmoc domácích pořadatelů a pak si říkáte, zda to má vůbec smysl?
  • Odrazení slušných lidí na takovou podívanou chodit!

Na závěr zdůrazňujeme, že si zde nestěžujeme – rozhodně toto není důvodem tohoto vyjádření. Naopak chceme jen probudit a vyzvat ostatní kluby, aby se nad tím zamyslely a odsoudily toto jednání, aby se nic takového na naší úrovni již neopakovalo!

Za Výkonný výbor TJ Slavoj Rohatec

Rostislav Tomšej, předseda

*** Stanovisko VV FK Baník Dubňany k zápasu s TJ Slavoj Rohatec

Chápu rozhořčení VV Slavoje Rohatec, ale vždy není vše jenom černé nebo bílé. Věřím tomu, že kdyby Slavoj tento zápas vyhrál a skončil na 3. místě tabulky, asi bychom se k tomuto malému incidentu s fanoušky ani nevraceli.

Krátce se tedy vyjádříme k incidentu diváků na rohateckém stadionu. Tato skupina diváků (cca 35 mladíků) je jen jedna z části našeho fanklubu. Hned při vstupu na stadion rozhořčili místní výběrčí vstupného diváky hostí tím, že chtěli i po ženách plnohodnotné vstupné, což se běžně na stadionech naší úrovně neděje, čímž došlo k rozhněvání této skupiny již u bran stadionu. Následné fandění a poškození plechových reklam ve druhé polovině utkání nás velice mrzí, ale dle našeho posouzení na místě se jedná o opravy v rámci 2000 Kč, tuto částku jsme také v rámci dobrých vztahů schopni zaslat na účet Slavoje. Jedná se o uchycení plechů nýty či šrouby, které bylo na dvou místech uvolněno a toto stačí opět uchytit.

Jedná se o skupinu fanoušků, která není nijak řízena či podporována vedením FK Baník Dubňany a jezdívá většinou jen na místní derby. Tato stejná skupina působila již na více utkáních doma i venku – naposledy například v Hroznové Lhotě. Na žádném stadionu, a ani zde v Rohatci, nedošlo k žádnému fyzickému napadení pořadatelů či domácích fanoušků. Skupina v tomto případě použila mimo pozitivní fandění i jednu hanlivou sloku: „Jebat Slavoj,“ což mě osobně velmi mrzí. Na to konto se samozřejmě přidali rohatečtí fanoušci se slovy: „Jebat Baník“. Poté zcela neprofesionálně zasáhl komentátor domácích, kdy začal fanouškům Dubňan nadávat do mikrofonu – duté hlavy, feťáci z Dubňan!

Na jiných stadionech se vždy domácí pořadatelská služba s těmito fanoušky normálně domluvila a nebo si stoupla do těsné blízkosti skupiny a bylo postaráno o klid. V tomto bodě bohužel rohatecká pořadatelská služba pochybila a nechala dělat diváky, co se jim zlíbí. Místo pořadatelů musel diváky uklidňovat sudí, za což si tohoto sudího velmi vážím. Pochybení pořadatelské služby bude také téma pro Disciplinární komisi FAČR.

Hned po zápase jsem šel této skupině promluvit z pozice předsedy klubu do duše a zkritizovat je za zničené plechové reklamy a hanlivá slova.

Remíza v Rohatci pro nás znamenala ukončení úspěšné sezony 2023/2024 a zajistila nám 3. místo v tabulce. Proto také po zápase došlo ke společnému focení hráčů mužstva s fanoušky klubu plus s našimi mladými bubeníky – dětský fanklub. Je to naprosto přirozený svobodný projev hráčů, že se jdou vyfotit s nejpočetnější skupinou fanoušků na stadionu. To jim nikdo nemůže mít za zlé. Určitě nikomu nešlo o to, se vyfotit u rozbitých plechových reklam, které stejně na fotce nejdou vidět. Jelikož jsem byl na hráče za předvedený výkon celého jara hrdý, moc rád jsem se s nimi spolu s mým synem, který je fanoušek Baníku, vyfotil.
Dle našeho názoru chce Slavoj Rohatec mírně situaci dramatizovat, ale chápeme, že každý má svobodnou volbu se vyjádřit. My teď máme naštěstí jiné starosti a plně se soustředíme na myšlenku, zda přijmeme postup do Krajského přeboru či zda zůstaneme v 1. A třídě.

Za Výkonný výbor FK Baník Dubňany

Dipl. Ing. Aleš Hartman, předseda oddílu

(red.)

Štítky:

sport