zahrádka / vinohrad

Zimní řez poprvé – základní výbava

Sobota Únor 12, 2022
790

Pro mnoho vinařů přichází právě teď nejkrásnější období v roce – zimní řez. I já do této skupiny patřím. Není nic lepšího, než navléct vaťák, vzít veškerou potřebnou výbavu (včetně bandasky na svařák) a vyrazit.

Ani nevím, proč je zrovna tato studená činnost tak oblíbená. Snad tím, že pěstitel musí mít vizionářskou fantazii a vidět vývoj keře na několik let dopředu, nebo tím tichem a fascinující spící krajinou. A možná také tím, že po střihu jde za vinohradníkem vidět kus udělané práce.

Dnes bych vám chtěl v krátkosti představit nástroje, bez kterých se zimní řez neobejde. A v příštím díle se podíváme na konkrétní postupy a techniky řezu révy vinné. Tak, jak to děláme my – ve Vinařském domě v Dubňanech.

  1. Nůžky – vinohradníkův svatý grál

Pokud stříháte vinohrad více než několik hodin denně, určitě už víte, že potřebujete nástroj, který výborně sedí v ruce, vydrží mu ostří, netupí se. Zkrátka funguje jak má a nebolí vás z něj ruce. Máme zde dvě možnosti.

První jsou klasické kvalitní nůžky na řez révy. Takovéto normy splňují profesionální řady francouzského výrobce Bahco. Francouzi mají rozsáhlé plochy vinic a jde vidět, že na to při výrobě nůžek berou ohledy. Znám vinaře, kteří je používají i více jak 20 let. Ale samozřejmě kvalitě odpovídá i cena, která se u těchto výrobců pohybuje hrubě přes tisíc korun.

Jako velice solidní střed se jeví německé nůžky Löwe, které udělají opravdu velký kus práce. Mají nezlomitelné čepele, jejichž odolnost je vytvořena kombinací přesného tepelného zpracování a chemického složení, což patří k přísně střeženějšímu tajemství této rodinné firmy. Jsou opravdu vynikající a cenově také dostupnější než Bahco

Druhou možností jsou elektrické, akumulátorové nůžky. Upřímně – kdysi jsem byl vůči nim skeptický, ale teď si bez nich nedokážu představit svůj vinohradnický život. Jednak se opravdu výrazně zlepšila jejich kvalita, jednak se ještě výrazněji snížila cena, ale především, jakmile je vyzkoušíte, a je jedno jestli máte pár arů či hektarů, není už cesty zpátky. Já s nimi například dělám tzv. předřez, tedy nastříhám ty nejtlustší části keře a syn, který jde pár keřů za mnou, dřevo dostříhá a vyčistí tak drátěnku.

S akumulátorovými nůžkami typu Hill Pruner (které u nás aktuálně vychází na 3 999 Kč) ale můžete bez problému střihat celou vinici i sami, jelikož nabízejí funkci tzv. zkráceného rozsahu čepele, díky které řez probíhá rychle, efektivně a navíc s malou ztrátou procent baterie. Možnosti těchto nůžek můžete shlédnout také na videu, které je na našich stránkách www.vinarskydum.cz 

 

  1. Pilka – nenápadná, často nenahraditelná pomocnice

 

Révě vinné nesedí dlouhá ramena starého dřeva, proto je důležité držet hlavní tažně co nejblíže hlavě révy. To sebou často nese řez tlustějšího dřeva, které by běžnými nůžkami šlo obtížně. Toto řeší právě pilka.

Někdo na tyto účely používá pákové nůžky. Chce to sice trochu cviku a obratnosti, ale jakmile si je člověk osvědčí, má v rukou vynikající a účinný nástroj. 

 

  1. Vázací drátek a bužírka

 

Nedílnou součásti zimních prací je i vyvazování révy. K tomu slouží jednoduché vázací drátky, popřípadě různé zařízení v automatizovanější podobě.

Bužírka zajistí ukotvení křehkého nebo mladého kmínku k opěrné tyči. Důrazně apeluji na použití vhodné, tedy měkké tlusté a pružné bužírky. Znám mnoho vinařů, kteří ve snaze ušetřit přivazují kmínky různými špagátky, které později začnou tloustnoucí dřevo škrtit, čímž vytvoří ideální vstupní bránu pro různé choroby. 

 

  1. Vědomosti

 

Zimní řez je nejdůležitější pracovní operace ve vinici. Odstraňuje se při něm většina jednoletého a dvouletého dřeva, a na keři vinné révy zůstává pouze dřevo plodné. Je tedy jasné, že tento úkon má významný vliv na nadcházející úrodu a rozhodně se jej nevyplácí podceňovat.

A právě o tom bude další díl. Já si do té doby zatím dávám za úkol projít si svou základní výbavu a doplnit co mně chybí tak, abych se do řezu mohl pustit. A vy pokud chcete, můžete udělat totéž. Před námi je totiž únor a březen. Období, kdy ve vinici znějí melodie cvakání nůžek nejčastěji.

 

Pokud byste se o těchto, ale i dalších nástrojích do vinice chtěli dozvědět více, neváhejte nás navštívit ve Vinařském domě v Dubňanech. Máme vše skladem, takže si nůžky můžete osahat a vyzkoušet, rádi vám také poradíme. A jestli to chcete vědět hned, není nic jednoduššího, než otevřít v počítači či na mobilu internetový prohlížeč a jít na náš web www.vinarskydum.cz Je tam veškerý náš sortiment, včetně podrobných údajů, návodů, článků, tipů, triků a všeho dalšího, co jde dnes na internetu najít.

Zbyněk Kopeček

Štítky:

vinohrad