Zprávy

V Hodonínské zoo se zdařil historický prvoodchov zoborožce šedolícího

Pátek Říjen 29, 2021
629
Zoborožec šedolící. (Foto: Archiv ZOO Hodonín)

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit historickým prvoodchovem. Je jím mládě zoborožce šedolícího (Ceratogymna brevis), jehož pohlaví zatím není známé. „V polovině měsíce září mládě poprvé opustilo hnízdní dutinu, kde trávilo se svou matkou prvních zhruba 100 dnů života. Od té doby jej mohou návštěvníci vidět ve voliéře ve společnosti obou rodičů, uvádí zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva, a dodává, že mládě po opuštění dutiny vypadá velmi vitálně a zdravě. 

Zoborožci v přírodě hnízdí nejčastěji v dutinách stromů. Samice obvykle snáší jedno až tři vejce a odchov v přírodě i lidské péči má zajímavý průběh. Jakmile samice snese vejce na hnízdo, zasedne na ně a zazdí za sebou otvor zevnitř. Ponechá jen úzkou skulinu, kterou dovnitř proudí vzduch a skrze niž jí do hnízda samec podává potravu. Když je mládě již dostatečně samostatné, samice rozbije zazděný otvor a dutinu i s mládětem opouští. 

Mládě má nyní již dorostlé peří a učí se létat. Rodiče se o ně pečlivě starají: „Je od začátku krmeno tím, co dáme rodičům. Ti ho oba následně krmí, a to i teď, když už mládě opustilo hnízdní dutinu,“ přibližuje Ingr a dodává, že se jedná především o živočišnou stravu.

Hodonínská zoo začala s chovem zoborožců, jejichž domovem je Afrika, v roce 2012, kdy byli do zoo přivezeni první jedinci. „Letošní mládě máme v plánu do konce tohoto roku přemístit do jiného chovatelského zařízení. A v případě, že to bude samice, bude převezena do Zoo Liberec, kde o něj projevili zájem“ doplňuje Ingr. Letos se jedná již o třetí úspěšný prvoodchov v hodonínské zoo. V květnu se podařilo odchovat arassariho hnědouchého a o měsíc později dva jedince nandua pampového.

 

Marie Blahová

Štítky: