Zprávy

Zmodernizované veselské náměstí Míru má být živé, sloužit nejen kultuře a má být barevnější

Sobota Říjen 30, 2021
1288
Kryté pódium tvoří dominantní architektonický prvek celého náměstí. (Foto: Antonín Vrba)

VESELÍ nad MORAVOU – Čilý stavební ruch panuje v centru Veselí nad Moravou. Kromě polyfunkčního domu v areálu bývalé tržnice a dvou okružních křižovatek se kompletně modernizuje náměstí Míru v samém srdci města. Stavební práce na druhé etapě budou dokončeny v listopadu, kdy také proběhne slavnostní otevření náměstí.

„Jde nám od začátku o to, aby náměstí bylo skutečně živé. Vznikne zde zázemí pro přirozené setkávání lidí v rámci koncertů, divadel, sportovních utkání nebo třeba farmářských trhů,“ popisuje budoucnost náměstí starosta města Petr Kolář. 

V prostoru před kulturním domem, v ose náměstí, je již nainstalováno moderní kryté pódium, které tvoří dominantní architektonický prvek celého náměstí. V prostoru před pódiem bude v rámci rekonstrukce vytvořen systém krycích membrán, které budou chránit diváky před nepřízní počasí.

Součástí revitalizace jsou také rozsáhlé sadové úpravy, takže kromě dominantního pódia bude důležitý prvek náměstí tvořit veřejná zeleň. V rámci projektu dojde k vysazování dalších vzrostlých stromů a bude vybudován vodní prvek navazující na ten stávající, na již zrekonstruované části náměstí.

Moderní náměstí doplní také řada „smart“ prvků – elektronická úřední deska, kompletní pokrytí Wi-Fi signálem nebo lavičky s možností bezdrátového dobíjení mobilních telefonů a tabletů.

„Je škoda, že před rekonstrukcí neproběhla veřejná architektonická soutěž, která mohla přinést nové nápady a možnosti řešení tohoto ústředního prostoru města. Nebudu se vyjadřovat k městskému mobiliáři a ani k problémovým místům, které architekti nedomysleli, jsou z pohledu bezpečnosti silničního provozu nelogické a mohou být právě pro nás, cyklisty, nebezpečné. Více zeleně a méně dlažby, to je to, co náměstí potřebuje a potřebujeme to hlavně my, občané města, kteří v letních měsících rádi vyhledáváme chládek a stín. Pokud má být náměstí funkční a krásné, mělo by lákat lidi k zastavení a spočinutí v příjemném prostředí, kde najdou nejenom to, co potřebují, ale i to, na co se hezky dívá. Doufám, že se časem stromy rozkošatí a bude zde více záhonů nebo truhlíků s kvetoucími trvalkami, aby bylo náměstí barevnější,“ okomentovala NOVÉMU SLOVÁCKU rozbudované dílo Veselanka Lenka Zemanová. 

                                                                                                   (žj,av)

Štítky: