Zprávy

Pavlicovy kresby z horňáckého kalendáře budou zhudebněny

Pátek Listopad 20, 2020
1072
Horňácký kalendář autora Františka Pavlici (na snímku) se dočká zhudebnění

HROZNOVÁ LHOTA – S neobyčejným úspěchem byl vydán nástěnný roční kalendář s názvem Horňácko, který na letošní rok v každém měsíci představil každou obec regionu s nějakou kulturní památkou v barevné litografii od hroznolhotského malíře Františka Pavlici. V nejbližší době má být zhudebněn na cédéčku za doprovodu lidové horňácké muziky.

„Nápad na vydání tohoto CD jsem dostal v ložnici, protože tam mám obrázky z kalendáře nalepené na zdi, hodně se mi líbily. Jelikož jsem hudební vydavatel a mám rád horňáckou muziku, hned jsem si představil i hudební podobu těch obrázků. Začal jsem si vymýšlet sady písní s tematikou obrázku z kalendáře a písničky, které bych ke každému obrázku nahrál já,“ osvětluje počin vzniku nahrávky brněnský hudební vydavatel Indies Scope, Milan Páleš. NOVÉMU SLOVÁCKU přitom přiznal, že neumí hrát na housle a požádal o zrealizování horňáckého primáše Petra Galečky z Lipova a jeho muziky.

„On nabídku přijal a pak už chyběl pouze nejdůležitější souhlas, a to od autora těch obrázků Františka Pavlici. Ten také přijal nápad s nadšením, takže teď už zbývá pouze to nahrát a vydat. Rád bych, aby se to vše stihlo příští rok do červnového Horňáckého kosení v Malé Vrbce, kde jsem předloni slyšel hrát muziku Petra Galečky a kde jsme „pokřtili“ CD Kosecké písně, které jsem také produkoval,“ přeje si Milan Páleš.

Na Horňácko se vrací sympatický obdivovatel rád a věří, že ještě bude. Nakonec  je to poznat i na jeho edičním plánu.  Po několika albech kapely Musica Folklorica se známými zpěváky a zpěvačkami jako je Martin Hrbáč, Luboš Holý, Dušan Holý, Martin Prachař nebo Veronika Malatincová, vydal 2CD Hrubá Hudba s Horňáckou muzikou Petra Mičky a také pěkné CD Fašanku, fašanku už je ťa namále s Horňáckou cimbálovou muzikou Kubíci s primášem Petrem Kubíkem. Za zmínku stojí vzpomenout i velký projekt 8CD Antologií moravské lidové hudby.

„Výtvarné umění a muzika mají a vždycky měly k sobě blízko.Také já patřím mezi výtvarníky, kteří si rádi pustí inspirující muziku při své práci. Teď to bude opačně, moje grafiky by měly inspirovat muzikanty a tak jsem sám zvědavý, jak to dopadne. Já jsem ,,vyprávěl“ svoje příběhy z Horňácka a teď budou pokračovat muzikanti. Když moje práce takto inspiruje další tvůrce a pak potěší nejenom diváka, ale i posluchače tak je to radost! A o tom přece umění je. Teda mělo by být,“ okomentoval nabídku známý slovácký výtvarník František Pavlica.

„Řekli jsme si, že do toho půjdem, ale vzhledem ke covidovým okolnostem je to zatím vše. Momentálně dáváme dohromady písňový materiál. Ke spolupráci si pozveme i několik sólistů a sbory z regionu,“ vyjádřil se k připravované hudební novince primáš Petr Galečka, který dostal od vydavatele možnost vlastního výběru písničky a zpívajícího interpreta. Jedinou podmínkou je, aby byla  každá z celkem dvanácti písní zaměřená tématicky k jednotlivému Pavlicovému obrázku z kalendáře.

(Text a foto: Tonda Vrba)