Na úseku budoucí dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec se daří archeologům. Pod povrchem nalézají bohaté a přínosné nálezy
MORAVSKÝ PÍSEK, BZENEC – Trasa dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec je už sice ve stavebním ruchu, ale „žně“ při tom mají zároveň i archeologové. V průzkumu objevili řadu nálezů z různých období od doby kamenné až po středověk.
Při práci hlavně s těžkou technikou probíhá skrývka ornice, kácení dřevin a pyrotechnický průzkum. Archeologický výzkum byl zahájen začátkem ledna skrývkou ornice a zkoumaný úsek mají rozdělený do pěti lokalit.
„V tuto chvíli máme skryté dvě rozsáhlejší plochy u Moravského Písku a Bzence. Zatím evidujeme osídlení od doby kamenné do středověku. Nejstarší nálezy předběžně datujeme do pozdní doby kamenné, tedy 5000 let staré. Jedná se o sídelní objekty a žárové hroby. V lokalitě u Moravského Písku už jsme zahájili výkopy a zatím máme části keramiky a sídlištních objektů, chat typických pro dobu železnou, keltské osídlení,“ řekl vedoucí archeologického výzkumu Jan Vízner.
Také v dalších zkoumaných lokalitách na trase dálnice D55 v tomto úseku jsou rozsáhlá archeologická pole.
„Materiálově je předběžně datujeme do doby bronzové kolem roku 1000 před naším letopočtem a další nálezy do období středověku 14. až 16. století našeho letopočtu. Průzkum je teprve na začátku, časové určení budeme ještě upřesňovat. Už teď je ale jasné, že tento úsek dálnice bude na archeologické nálezy velmi bohatý a přínosný,“ dodal archeolog Vízner, který je mimo jiné známým historikem a badatelem zaměřeným na zlato v České republice.
Hlavní trasa dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec má délku 4125 metrů a její součástí jsou například čtyři mostní objekty, jeden na dálnici, dva nad dálnicí a jeden ekodukt. Vybudují se tři protihlukové stěny v celkové délce 1175 metrů a mimoúrovňová křižovatka Bzenec. Předpokládaná cena stavby činí 1106,8 miliónů korun. Zahájení prací začalo v lednu letošního roku a dokončení je plánováno v roce 2025. (av)
Diskuze