Zprávy

Magické datum 11.11. se blíží. Slovácko otevře Svatomartinská vína opět slavnostně

Úterý Říjen 26, 2021
752
ilustrační foto

Někteří vinaři na Slovácku ještě finišují s vinobraním, ale mnozí už hlásí hotovo. Rané odrůdy se přitom už pomalu chystají na plnění do láhví, aby bylo možné je ochutnat. Blíží se opět magické datum 11.11., kdy se na některých místech od 11.00 otevřou první láhve Svatomartinského vína ročníku 2021.

Na Slovácku tradičně nejbohatší ochutnávky se chystají v Uherském Hradišti nebo v Čejkovicích. V Uherském Hradišti jde o Žehnání svatomartinského vína na Masarykově náměstí, na druhém zmíněném místě akce nazvaná Svatomartinská a mladá vína v Čejkovicích, která se uskuteční opět v tradičním prostředí zámeckého nádvoří. Na obou místech budou k ochutnání nejen certifikovaná Svatomartinská vína, ale i mladá vína bez oficiální značky. Ve středu 11.11. se uskuteční také Svatomartinské slavnosti v Hodoníně. Letos premiérově ochutnávku nedoplní jen osvědčená martinská kačena se zelím, ale i jarmark regionálních produktů.

Další místa se připojí o následujícím víkendu. Zřejmě největší budou tradičně Svatomartinské slavnosti ve Bzenci, kde v sobotu 13.11. potáhnou městem napoleonská vojska. Pokud chcete koštovat i s pohybem, můžete vyrazit do Hovoran, kde se 13.11. kvůli mladým vínům otevřou vinné sklepy.

Kde se najíst?

Se svatomatinskou tradicí jsou kromě vína spojeny také gastronomické speciality. V Ostrožské Nové Vsi chystají v Restauraci U Racka Husí hody, stejně tak chystá Svatomartinské hodování Dvůr pod Starýma horama v Boršicích, Husí hody a ochutnávku svatomartinských vín připravuje Restaurace Koníček v Uherském Hradišti. Také Hotel Skanzen na Modré chystá Svatomartinské hodování.

Zdeněk Šmíd

Štítky:

nenechte si ujít