Zprávy

Lidé se mohou nechat zdarma otestovat v kyjovské nemocnici

Úterý Leden 19, 2021
791

KYJOV – Už od 21. prosince loňského roku se lidé mohou nechat v nemocnici v Kyjově bezplatně otestovat na covid-19. Není třeba žádné doporučení od praktického lékaře nebo z hygienické stanice, rezervaci si zájemci mohou zařídit sami přes internet nebo telefonicky. 

Ve středu 6. ledna přišla na odběrové místo i paní Iva z Kyjova. „Dcera prodělala o Vánocích onemocnění covid-19, pracuje a žije ve Brně. I když přijela na návštěvu až v závěru roku a dodržela povinnou karanténu, chci mít jistotu. Žádné příznaky nemám, myslím že jsem v pořádku. Ale pracuji s lidmi, tak nechci nic riskovat,“ objasnila svoje důvody. „Člověk pořád slyší spoustu informací na toto téma, ale když přišlo na věc, stejně jsem nevěděla jak postupovat. Nakonec to ale bylo snadné. Využila jsem bezplatnou informační linku hygienické služby a tam mě prostřednictvím centrálního rezervačního systému objednali na konkrétní den a hodinu do Kyjova. Na  email jsem pak dostala potvrzení termínu. Obávala jsem se dlouhých čekacích lhůt, ale mohla jsem přijít už třetí den,“ usmívá se. „Odběrové místo je hned u hlavního vstupu do nemocnice, a to je taky příjemné, žádné dlouhé hledání.“ 

Na devátou hodinu ráno, kdy je paní Iva objednaná, stojí před vchodem do budovy odběrového místa v rouškách a rozestupech osm lidí. Část z nich může dovnitř.  Písemné pokyny upozorňují, že si mají připravit občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny. Klient vyplní jednoduchý formulář. V sousední místnosti sestra v ochranném obleku zavede tyčinku do jedné a pak do druhé nosní dírky testovaného. „Samotný stěr trvá chviličku. Není to příjemné, ale dá se to vydržet. Personál je vlídný,“ popisuje paní Iva. V další místnosti pak čeká s ostatními na výsledek. Mezi židlemi jsou patřičné vzdálenosti.  Za čtvrt hodiny má  Iva jasno. „Jsem v pořádku, negativní,“ oznamuje spokojeně a může to doložit i písemně. Každý testovaný obdrží Potvrzení o absolvování POC testu na průkaz přítomnosti SARS-COV-2.  

Jak informoval tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov Filip Zdražil, antigenní testování probíhá nyní tři dny v týdnu, úterý, středa a čtvrtek  od 7 do 15 hodin. V této době je možné se objednat telefonicky na čísle 724 461 902. Denní kapacita 160 lidí je zpravidla vždy vyčerpána. Pozitivní je v průměru každý patnáctý odebraný vzorek. Bezplatný odběr může tatáž osoba absolvovat maximálně jedenkrát za 5 dnů. Odběrové místo bude fungovat do odvolání, přesný termín v tuto chvíli stanoven není. Lidé se mohou objednat sami a kdykoliv prostřednictvím rezervačního systému https://reservatic.com/…/public…/5421/new_reservation                                  (bum)