Zprávy

„Justýnka chce vše vyzkoušet a stihnout. Stejně jako já,“ říká maminka čerstvé Mistryně světa v dětském fitness z Ratíškovic

Úterý Listopad 23, 2021
828
Justýnka s vítězným pohárem Mistryně světa. (Foto: archiv rodiny Waldhansové )

Je jí teprve osm, a už se může pyšnit nejen deseti poháry a patnácti medailemi z nejrůznějších soutěží v dětském fitness, ale hlavně titulem Mistryně světa ve stejné soutěži v kategorii 8 až 9 let. Řeč je o Justýnce Waldhansové, sympatické, usměvavé třeťačce ze Základní školy v Ratíškovicích, která svým pohybovým nadáním a projevem vytřela zrak už nejedné porotě a divákům, kteří tento dynamický sport, zaměřený na rozvoj všech pohybových dovedností, obdivují a fandí mu. Když před pár dny odjížděla na soutěž do rumunské Bukurešti, měla už jedno podobné vítězství za sebou, a k tomu jednu zlatou medaili z mistrovství „v kapse“. Přesto, když pak porotci oznámili jméno vítězky, prožila si její maminka i napodruhé obrovský výbuch emocí, euforie a radosti. Neskutečně pyšný na svou sportovně nadanou sestřičku byl v ten moment také její bratr Lukáš, který na stejné škole chodí už do osmé třídy. A slzičky štěstí ukáply také její babičce. Tuhle blonďatou holčičku baví ve škole téměř všechno, nejvíc si ale užívá právě tělocvik. A čím to, že si doslova „omotává“ kolem prstu ty, kteří její výkony hodnotí? Co ji pokaždé doslova žene na bednu vítězů? „Justýnka je totiž velmi ctižádostivá a má v sobě obrovskou touhu vyhrát. Na podiu je pak díky tomu schopna předvést až neuvěřitelné výkony. A navíc se v této soutěži také hodnotí show a projev závodníka. A musím říct, že právě v tom moje dcerka velmi vyniká,“ říká maminka čerstvé Mistryně světa Waldhansová. 

Není pochyb o tom, že Justýnka je extrémně šikovné a pohybově nadané dítě, nyní totiž získala již svůj druhý titul Mistryně světa. Kdy se jí to podařilo poprvé? Kolik jí bylo let? 

První titul mistryně světa získala Justýnka v kategorii do 7 let v roce 2019 v Řecku v Athénách.

Jak byste svou dcerku popsala? Jaké je to dítě?

Je to takové to dítě, které by chtělo vyzkoušet a stihnout úplně vše. Ve škole ji, samozřejmě, baví nejvíc ze všeho tělesná výchova, kromě toho ale třeba i zpěv a v poslední době také anglický jazyk. 

Po kom tohle zdědila? Je v tomhle celá maminka? 

Myslím, že po mně, v tomhle mi totiž připomíná mě samotnou. 

Jak se k takovému sportu vlastně Justýnka dostala?

Již jako maličkou jsem ji ve třech a půl letech poprvé přivedla na trénink do Hodonína, neboť v jednom kuse doma cvičila. Sledovala jsem úspěchy ze závodů, a proto jsem vybrala právě tamní klub Graceful. Již ve 4letech se zúčastnila jejího prvního závodu v Kutné Hoře, kdy v kostýmu kočičky obsadila 3.místo. Z poháru měla obrovskou radost a tím se její touha po zdokonalení ještě více prohloubila. Velké úspěchy pak měla v kostýmu hastrmánka, kdy se zúčastnila také závodu, který uváděla Lucie Bílá. 

Měla s Lucií Bílou i nějaký zážitek, na který dodnes vzpomíná? 

Ano, získala tam 1.místo a krásnou cenu od Lucie, která jí darovala řetízek s andílkem. Má z něj velkou radost. Z tohoto závodu má dodnes krásný zážitek. Byla také nominována sportovním talentem roku 2019 ve Veselí nad Moravou. 

Kolika poháry a medailemi se může Justýnka už v tak útlém dětském věku pyšnit?

Justýnka si ze soutěží přivezla už celkem 10 pohárů a 15 medailí. 

 

Zpět k samotnému Mistrovství světa ve fitness v rumunské Bukurešti, kde Justýnka závodila v kategorii 8-9 let. Přecházela mu nějaká předkola? 

Ano, před Mistrovství světa se děvčata zúčastnila nominačního závodu na Slovensku, kde Justýnka skončila na 5 místě. 

Kolik hodin týdně vlastně trénuje, aby dosáhla co nejlepších výsledků? Za tím vším asi nebude jen sportovní talent, že? 

Trénuje třikrát týdně hodinu a půl a občas i v sobotu. Plus k tomu nějaká soustředění a tréninky navíc před závody. Již jsem zmínila, že dcerka trénuje v klubu Graceful v Hodoníně na ZŠ Mírové náměstí. 

Dojíždění na tréninky mimo obec bývá vždycky pro dítě samotné i rodinu náročné, a to nejen finančně, ale také organizačně, časově. Jak to jako maminka, zaměstnaná ve zdravotnictví, zvládáte vše skloubit s péčí o rodinu?  

Dříve to bylo hodně náročné, jako každý začátek. Na mimořádné tréninky, a i na některý trénink ji sice bere trenérka, 2x týdně ale Justýnku na trénink vozím já. Co se týká závodu jezdí děti také společně s trenérkami, neboť samotný závod už i tak je dost finančně náročný.

Je známo, že maminky udělají pro své děti cokoli na světě a asi tuším, co na takovou otázku odpovíte, nicméně nemrzí Vás třeba někdy trošičku, že Justýnčině sportovnímu nadání je občas nutné podřídit i své koníčky, volný čas a prostor na relax?

Ne, ani v nejmenším. Mým koníčkem je starat se o rodinu, vést je ke krásným výsledkům ve škole, a proto stejně moc času na koníčky nemám. 

Jak nejraději se svými dětmi relaxujete? 

Relaxem jsou víkendové výlety, v zimě lyžování a bruslení. Justýnka teď jednou týdně chodí také do junáckého oddílu a se svým bratrem Lukášem ještě i na tenis. 

Co vše vlastně fitness u dětí rozvíjí? Mám pocit, že v Česku jde o poměrně nový sport. O jakou disciplínu se přesně jedná? 

Dětské fitness je skloubením několika pohybových aktivit, od gymnastiky, přes tanec a akrobacii až po aerobic. Je to sportovní disciplína, která má za cíl zvyšovat nejen obratnost, ale celkovou tělesnou kondici dětí, tedy správné držení těla, motoriku, koordinaci pohybů, sílu, rychlost i pohybové dovednosti. 

Co takový sport, jako je fitness, u takto malých dětí konkrétně obnáší? Musí se třeba Justýnka nějak speciálně už v takto útlém věku i stravovat, má nějaký specifický režim dne? 

Trenérky vyžadují i domácí přípravu. Snažíme se, ale trochu s tím bojujeme. Věřím, že po úspěchu v Rumunsku je Justýnka hodně motivovaná a domácí trénování půjde snáze. Stravu se snažíme zdravě dodržovat, ale často se nám to nedaří, protože Justýnka má velmi ráda sladkosti, což se jí přes covidovou pauzu, kdy tréninky více jak rok nebyly, odrazilo i na postavě. Už je ale zase všechno tak, jako předtím. 

Jaká je atmosfér takových závodů? Maminky to asi prožívají hodně silně, možná i intenzivněji než samotné účastnice, ne? 

Na samotné mistrovství jezdí děti pouze s trenérkami. Atmosféru a rozdíl závodu si děti v tomto věku myslím ještě tak neuvědomují. Rodiče k dětem těsně před závodem nesmí. U dětí probíhá před závodem příprava a rozcvičení s trenérem, který ví, kde má dítě slabiny a nedostatky. Je potřeba si to připomenout a soustředit se opravdu na samotný závod bez rozptýlení rodičů. 

Jakou měla vlastně Justýnka letos konkurenci? Kolik závodnic se účastnilo mistrovství? 

V kategorii 8-9 let ve které Justýnka závodila bylo kvůli vážné covidové situaci v Rumunsku pouze omezený počet, a to 6 děvčat. Ani my jsme ještě měsíc před soutěží nevěděli, jestli děti vůbec pojedou. 

Jak mají maminky poznat nadané dítě už v útlém věku, aby „neprošvihly“ jejich talent? Je třeba všímat si jich v tomto smyslu už od batolecího věku, a jakmile to jde, začít je vést ke sportu a k tělesným aktivitám?

Ano, je to tak, Justýnka vždy patřila k těm živějším a veselým dětem. 

Jak jste to celé spolu doma prožívali, co na takový úspěch říká třeba babička? 

Když jsem to dozvěděla, byla jsem tou nejšťastnější maminkou na světě. A babička? Ta je, samozřejmě, také moc šťastná, že má její vnučka tak krásné úspěchy. Ta Justýnku za každý závod odmění nějakým dárkem, připraví jí nějakou hezkou odměnu. Nejšťastnější ale všichni jsme, když přijede v pořádku domů. 

Justýnka je ještě malá, ale přesto – má už třeba nějaké plány, jak chce s tímto sportem naložit dál? Nechtěla by být třeba do budoucna trenérkou fitness? (smích)

Justýnka je ještě malá, a tak každou chvilku mění, čím by chtěla být. Jednou je to trenérkou, pak zase zubařkou a pak kadeřnicí. Někdy si už i teď tvoří sama sestavy a hraje si na trenérku. Tak kdoví, 

Co jí na její úspěch řekly její kamarádky a spolužačky? Uvědomují si v tomto věku vůbec, čeho dosáhla? A uvědomuje si Justýnka sama, že je Mistryní světa? 

Myslím, že v tomto věku si svůj úspěch moc neuvědomuje, stejně jako její kamarádky. Zkrátka, bere to jako něco, z čeho má jednoduše velkou radost. (Hana Raiskubová)

Štítky:

sport