Zprávy

Javornická rozhledna v údolí padla k zemi

Pondělí Březen 8, 2021
1622
Za pár sekund šla Javornická rozhledna k zemi a za pár dnů byla lidmi z okolí rozebrána, jako vhodný doplněk k topení. (Foto: zdroj FB)

JAVORNÍK – S velkou slávou se před dvanácti lety otvírala jediná horňácká, 20 metrů vysoká dřevěná rozhledna „Drahy“ se 106 schody. Dřevěné monstrum se „vypínalo“ v dolině mezi kopci v Javorníku a Velké nad Veličkou v nadmořské výšce 360 m n. m. 

Byla postavena v roce  2009 v rámci přeshraničního programu – „Podívejme se přes hranice z výšky – Pozreme sa cez hranice z výšky“. V rámci dotačního titulu z EU v částce 195 000 euro byly v oblasti podhůří Bílých Karpat vztyčeny ještě dvě rozhledny na Slovensku, na myjavských Kopanicích. Těsně za hranicí stojí rozhledna Polana a u silnice ze Sobotiště do Myjavy rozhledna Hrajky. „Chlouba“ Horňácka, ze které si dělali místní i přespolní návštěvníci srandu, kde dal její stavitel oči při výhledu terénu, byla před pár dny za pár sekund dvěma traktory stržena k zemi. Správcem byla Obec Javorník, která se ale k pravidelné údržbě neměla z důvodu nedostatku financí směrem k tomuto objektu. Zmohla se akorát v posledních letech rozhlednu se zákazem zapáskovat s doporučením nevstupování.  Nakonec to odnesl špatný stav dřevěné nosné konstrukce ohrožující životy návštěvníků.

„Je těžké posuzovat věci, které se už odehrály, ale přesto si myslím, že k demolici rozhledny nebylo nutné přistupovat tak zběsile rychle. Viděl jsem pak jen ty rozřezané kusy trámů na poli a přišlo mi z toho špatně. Neviděl jsem nikde žádné oznámení k demolici ani žádné závěry odborníků. Nechodil jsem tam často, ale určitě vím to, že s údržbou rozhledny to určitě nebylo v pořádku. I tak si myslím, že celá konstrukce by po určitých statických zajištěních, možná vzpěry a kovové věnce, bez problémů vydržela a mohla sloužit další roky. Dle mého názoru, když už se něco v obci udělá, mělo by se s tím zacházet jako s majetkem obce. Za těch 10-11 let tam mohla být i udělaná stříška, ale já jsem skutečně neviděl jedinou osobu, která by se o tu rozhlednu starala, s výjimkou, že tam přitloukli nějakou desku. Byl bych zvědavý na nějaké zápisy o kontrole a opravách. Podle mě budou jedině zfalšovány,“ míní kriticky stavební inženýr Pavel Sekerka, bydlící pár desítek metrů už od neexistující vyhlídky.  

Téměř shodného názoru je i obdivovatel rozhleden Pavel Čupr z Hodonína. 

„Myslím, že nebylo při výstavbě použito zřejmě úplně to nejlepší dřevo a byla zanedbána údržba, to znamená hlavně pravidelné nátěry dřeva. No škoda, stavba to byla pěkná, i když na rozhlednu s omezeným výhledem. Doufejme jen, že tak nedopadne pohledem úplně stejná, jak javornická, nedaleká rozhledna na slovenské Polaně, která má výhled nepoměrně lepší,“ dodává Pavel Čupr.                                    (av)

Štítky: