Zprávy

Zoo Hodonín má cenu za prvoodchov ledňáka modrokřídlého

Úterý Květen 28, 2024
860
Ledňák modrokřídlý – foto Josef Petrica

Třicátý ročník soutěže o odchovek roku nazvané Bílý slon, pořádané sdružením Česká zoo a Unií českých a slovenských zoo, přinesl další úspěch Zoologické zahradě Hodonín. V kategorii ptáků získala druhé místo za historický prvoodchov ledňáka modrokřídlého.

V soutěži se hodnotí především náročnost a unikátnost odchovu. Cenu na slavnostním vyhlášení 16. května ve Fulneku převzal kurátor chovu ptáků Jiří Ingr. „Pár jsme sestavili v roce 2022 a umístili do zrekonstruovaného pavilonu ptáků. Vloni na jaře poprvé zahnízdil v dutině ve vnitřní ubikaci. Z druhé snůšky se vylíhlo jedno mládě, které jsme denně kontrolovali. Samec se samicí se po celou dobu hnízdění střídali, jak při inkubaci, tak při zahřívání a krmení mláděte. Jde o samici a zůstává u nás,“ doplnil.

Krásně zbarvené ledňáky modrokřídlé mohou návštěvníci sledovat v pavilonu ptáků. Je u nich patrný zřetelný pohlavní dimorfismus. Samice je větší a má oranžovohnědá ocasní pera zakončená bílými lemy. Tito vzácní ptáci jsou druhými největšími zástupci čeledi ledňáčkovitých a chová je pouze několik evropských zoo. Vyskytují se hlavně v severnějších částech Austrálie, v severním Queenslandu nebo na jižním pobřeží Nové Guiney. Žijí v rodinných skupinách a jsou považováni za indikátor vysoké kvality ekosystému. Včetně ocasu měří v průměru kolem 30 centimetrů.

Celkem bylo do soutěže přihlášeno 49 odchovů ve třech kategoriích. „Chovatelé v českých a slovenských zoologických zahradách se dávno zařadili mezi světovou špičku a každý nominovaný odchov by si zasloužil hlavní cenu,“ uvedl předseda pořádajícího sdružení Jaroslav Svoboda. Vloni Hodonín získal ve stejné kategorii rovněž druhou cenu, a to za prvoodchov toka Deckenova.

Ivo Cencinger, tiskový mluvčí Zoo Hodonín

 

Štítky: