Zprávy

Žákovské týmy představily dokumenty z projektu Příběhy našich sousedů

Pátek Březen 31, 2023
421
Společná fotka zúčastněných týmů

Propojení historie se současností prostřednictvím zážitků pamětníků nabízí unikátní projekt Post Bellum „Příběhy našich sousedů“. Zapojily se do něj také žákovské týmy ze tří hodonínských základních škol – ZŠ Vančurova, ZŠ Mírové náměstí a ZŠ U Červených domků. Ve svých dokumentech zaznamenaly příběhy Václava Koplíka, Antonína Kučery a Josefa Zouhara. Slavnostní ukončení projektu se uskutečnilo v úterý 28. března v kyjovském kině Panorama.

Dvou až pěti členné týmy žáků převážně osmých a devátých tříd měly za úkol pod vedením svého učitele najít a vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Žáci ze ZŠ Vančurova, ZŠ Mírové náměstí a ZŠ U Červených domků se tak staly na několik měsíců dokumentaristy pečlivě zaznamenávajícími historická svědectví. Slavnostního večera u příležitosti ukončení projektů se v Kyjově zúčastnily nejen jednotlivé týmy se svými pedagogy, ale také pamětníci, zástupci škol a představitelé měst a obcí. Za město Hodonín přijal pozvání místostarosta Ondřej Fialík a vedoucí odboru sociálních věcí a školství Michaela Klepáčová. Součástí večera bylo i představení jednotlivých žákovských dokumentů, které následně posuzovala odborná porota.

A jaké osobnosti si děti vybraly? Žáci ze ZŠ U Červených domků zpovídali hodonínského děkana Josefa Zouhara, který jim vyprávěl o dětství na konci druhé světové války, o turbulentních 50. letech, ale také o jeho cestě ke kněžství. Tým ze ZŠ Vančurova si poslechl zážitky pana Václava Koplíka, rodáka z Ratíškovic, který vyprávěl o kolektivizaci, zakázané svaté pouti nebo o okupaci sovětských vojsk. Žačky ze ZŠ Mírové náměstí vyslechly hodonínského rodáka a patriota pana Antonína Kučeru, který vzpomínal na Hodonín v dobách, jež jsou současným školákům už velmi vzdálené a na další zážitky ze svého života. Všechny tři týmy se rozhodly zaznamenat vyprávění prostřednictvím rozhlasové reportáže. Ty následně obohatí archiv Pamětí národa, aby se příběhy i nadále uchovaly.

Jednotlivé dokumenty si můžete poslechnout na webových stránkách ZDE.

Škola: Základní škola Hodonín, Mírové náměstí 19

Autorský tým: Adéla Dobiášová, Lucie Klečková, Bára Kloboučníková, Sofie Krajčová a Sára Kremplová

Pedagogické vedení: Mgr. Jana Trojancová

Pamětník: Antonín Kučera

Škola: Základní škola Hodonín, Vančurova 2

Autorský tým: Martin Čeleda a Filip Spasiuk

Pedagogické vedení: Mgr. Michal Skamelka

Pamětník: Václav Koplík

Škola: Základní škola Hodonín, U Červených domků 40

Autorský tým: Tomáš Adámek, Klaudie Horváthová, Lucie Jurásková, Hana Ondrovčíková a Lenka Štukavcová

Pedagogické vedení: Mgr. Monika Kalábková

Pamětník: Mgr. Josef Zouhar

 

Text:  Ing. Mgr. Petra Kotásková, zdroj foto web Města Hodonína

Štítky:

život v regionu