Zprávy

Vyjedou starobylé kočárky z Vacenovic do ulic? Jsou určitou raritou v obci

Čtvrtek Únor 4, 2021
995
Ve Vacenovicích vlastní na radnici určitou raritu v podobě retro kočárků. Na snímku je stěhují pra- covnice obecního úřadu v čele se starostkou Janou Bačíkovou (první zprava) do místa uskladnění. (Foto: František Novák)

VACENOVICE – „Vyjely kočárky do ulice a je jich velice převelice. Pluje těch kočárků jak bílých lodiček, v jednom spí Mařenka, ve druhém Jeníček…,“ napsal v básni jeden český spisovatel. Tak nějak, aby tomu bylo, ale ve skutečnosti, si přejí letos na Kyjovsku ve Vacenovicích. Probíhající koronavirové epidemii se ale poroučet nedá. 

V minulém roce obec pořídila pět dobových kočárků a hodlá je na nejbližší možné kulturní události využít. 

„Pochází z let 1940 až 1950 a jsou ve velmi dobrém stavu. Naštěstí ještě existují lidé, sběratelé, kteří staré věci po svých předcích nevyhazují, ale opatrují jako oko v hlavě. Matrace do kočárků ochotně šije Ivana Michénková, peřinky ušijí také naše šikovná děvčata Lidka Veverková a Mirka Pavlíková. Děti v kočárcích musí být jako z cukru,“ sděluje s přáním NOVÉMU SLOVÁCKU vacenovská starostka, Jana Bačíková.

I když  je do letních a podzimních měsíců poměrně ještě daleko, už nyní se na některé akce do této doby s výjezdem raritních kočárků počítá. Probíhající pandemie a zákazy jsou ale nevyzpytatelné. 

„V srpnu se má konat v Kyjově jubilejní 100. Slovácký rok a hody ve Vacenovicích jsou sice až první víkend v říjnu, ale už teď, v lednu, se na tyto akce připravujeme. Třeba právě pořízením starodávných dětských kočárků, ve kterých se v průvodech povezou děti a vnuci krojovaných účastníků. Vždyť přece krojovaný průvod je ukázkou naší kultury a našeho folkloru a závidí nám ho celý svět, tak ať to stojí za to,“ míní kulturní vacenovská činovnice Marcela Tomašovičová.

„Pořídit takové množství stejných kočárků je rarita a úpravy a vybavení budou ještě taky něco stát. A tak se na nás nemohou maminky z okolních obcí zlobit, když říkám dopředu, že své ratolesti v našich kočárcích nesvezou. Kočárky jsou připraveny k zapůjčení pro všechny maminky, babičky, ale i tatínky z Vacenovic, kteří v krojích podpoří jak obecní, tak i regionální akce pod hlavičkou obce Vacenovice,“ konstatuje s vážností Jana Bačíková se vzkazem k sousedům z okolí Vacenovic.

„Víte, u nás na Kyjovském Slovácku se okolní obce mezi sebou rády štengrují a tolik kočárků nám budou starostové a hlavně starostky závidět. A to mi věřte, že se budeme taky náležitě předvádět!“,  doplňuje s šibalským úsměvem starostka Bačíková.

(Tonda Vrba)