Revue

Měli by mít očkovaní lidé proti COVIDU-19 určité výhody ve společnosti proti neočkovaným?

Pátek Červen 11, 2021
1024

Jana Bačíková, starostka obce, Vacenovice

Tato myšlenka zavání rozdělením společnosti na prvořadé a druhořadé občany. Přesto se přimlouvám za to, aby se lidé, kteří odmítnou očkování, prokazovali testy či potvrzeními, že nejsou covid pozitivní. Respektuji jejich svobodné rozhodnutí se neočkovat a měla by je respektovat i celá společnost, ale musí si uvědomit, že jejich rozhodnutí může ovlivnit životy jejich rodin, přátel nebo společnosti. Britský filozof John Stuart Mill řekl: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

 

Anna Kristová, studentka, Skoronice

Podle mého názoru se určitému upřednostňování proočkované části populace před nepřeočkovanou částí nevyhneme, ať už s tím souhlasíme nebo ne. Myslím si, že se nejvíc toto upřednostňování projeví při cestování do zahraničí a například proočkovaní budou moci bez omezení navštěvovat kulturu (představení v divadlech, koncerty). Určitě by ale tyto výhody neměly být na úkor nenaočkovaných lidí. Neměli bychom zapomínat na to, že pro nějakou část populace by bylo očkování škodlivé pro jejich zdravotní stav. Tito lidé by rozhodně kvůli svému nenaočkování neměli být diskriminováni.

 

František Pavluš, ředitel společnosti, Milotice

Určitě by žádné výhody mít neměli. Jestli se člověk nechá nebo nenechá očkovat, je jeho věc. Těm očkovaným přece neočkovaní nemůžou vadit, protože by je neměli nakazit, pokud je vakcína dobrá. Pokud je to ale jinak, pak nechápu očkování.

 

Jiří Nováček, novinář, Brno (rodák z Veselí nad Moravou)

Ne, v žádném případě. Je to protiústavní, nezákonné a proti zdravému rozumu. Navíc stát si bere peníze na daních od očkovaných i neočkovaných, stejnou měrou. Občany různých kategorií jsme tu měli za Hitlera a pak za KSČ.

 

Václav Štěpánek, starosta Slováckého krúžku, Brno

V žádném případě nelze dopustit diskriminaci na základě očkování. Když vidím titulky interpretující slova těch, co jsou momentálně u moci, a jsou mimo jiné zodpovědní za naprosto chaotické řízení státu v průběhu událostí spojených s COVIDEM-19, která zdůrazňují, že „covidpas“ bude vstupenkou k normálnímu životu, tak mne jímá hrůza a připomíná mi to hodně situaci, kterou dobře pamatuji a v níž jsem prožil půl života, kdy červená knížka také zaručovala vstupenku k privilegiím a „normálnímu“ životu. Neomarxismus spojený s politikou apartheidu, jež se připravuje vůči neočkovaným, čišící z takovýchto a jiných nařízení a prohlášení, mě rozhodně nenechává klidným a je pro mne větší hrozbou než možnost, že bych náhodou já či někdo blízký třeba i těžce onemocněl (ostatně, má 88letá matka přes všechny karanténní opatření nemoc již prodělala). Covid pas u mne rozhodně nikdo neuvidí.

 

Roman Škodík, truhlář, Dubňany

Neměli, protože očkování je věc dobrovolná. Navíc žijeme ve svobodné a demokratické zemi, proto by jsme měli mít právo, co si zvolíme, rozhodnout svobodně a sami!

 

Jindřich Loprais, technolog potravinářství, Vracov

Presumpce neviny a zdraví by nemělo být v hledáčku politiků.

Člověk má být zodpovědný.

 

Antonín Hanák, místostarosta obce, Blatnice pod svatým Antonínkem

Pokud vznikne celosvětová pandemie a tím i zvýšená míra úmrtnosti, je třeba tuto skutečnost nezlehčovat, ale naopak mít před ní respekt. Pokud týmy vědců vyvinou účinnou vakcínu, která zamezí šíření viru tím, že dostanou nemoc pod kontrolu, je třeba zvážit očkování a tím přispět ke stabilizaci viru ve společnosti. Odpovědní lidé by mohli mít do doby „zvládnutí pandemie“ zvýhodnění, jelikož nebudou dále šiřitelé viru a nových mutací. Silné řeči a odmítání pravidel či očkování nejsou na místě, pokud lidi ve společnosti umírají, či mají vážné následky nemoci COVID-19.

 

Petr Bolf, výhybkář na dráze, Hodonín 

„Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.“ Věřím, v duchu Listiny, že lidé jsou skutečně nadáni rozumem a svědomím. A to i ti, u kterých to na první pohled není zjevné. Ostatně, o mém rozumu také někteří pochybují, takže se ani nemohu zlobit na druhé. Věřím, že rozumný člověk nevběhne pod auto a naočkuje se například tehdy, když cestuje do malarických oblastí. To dá rozum! Každý jeden z nás se může svobodně rozhodnout na základě toho, co za uplynulý rok zažil a viděl, jaké nebezpečí hrozí a jaká opatření, roušky či očkování přijmout. Mám však pochybnosti, zda se rozhodujeme svobodně.  Výhody pro očkované jsou úplatkem pro ty, kdo se (byť třeba oprávněně) bojí smrti. A jsou v příkrém rozporu se svobodou, rovností a bratrstvím. Jsou moderní gilotinou moderních Jakobínů.

 

Zdeňka Laštůvková, inzertní poradce, Brno (rodačka z Prušánek)

V první řadě musím říct, že já už zaočkovaná jsem a to z dobrého důvodu. Ne kvůli výhodám, ale kvůli ochraně proti nemoci. COVID-19 jsem totiž prodělala a fakt příště raději mírnější formu nebo ještě lépe vůbec. A ano, měli by mít určité výhody, ale rozhodně by to nemělo být tak, že kdo není očkovaný, tak nesmí na kulturní nebo společenské akce nebo do restaurací. Ale například pro cestování bych určitě viděla očkování jako jediné správné. Zabránit prostě nákaze mutacemi.

 

Lubomír Roubínek, realitní makléř, Veselí nad Moravou

Jsem pro maximální naočkování, ale neočkované bych nijak neomezoval. Je to každého věc, jak se postaví ke svému zdraví. Moje maminka by dnes žila, kdyby se ji dostalo vakcíny, bohužel. 

Tisíce lidí umřelo zbytečně kvůli tomu, co předvedla vláda Andreje Babiše.

                                                                 Zaznamenal: Tonda Vrba

Štítky:

ankety