Zprávy

Letos se otevře rozhledna Travičná jubilejně – dvacátým rokem 

Úterý Květen 18, 2021
1140
Letos se otevře rozhledna Travičná jubilejně – dvacátým rokem 

TVAROŽNÁ LHOTA – Rozhledna ve Tvarožné Lhotě na Strážnicku leží na vrchu Travičná v nadmořské výšce 380 metrů nad mořem. Je první rozhlednou postavenou v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty. Dostavěna byla v roce 2000, prvně otevřena veřejnosti pak v roce 2001. Na vyhlídkovou terasu do výšky 34 metrů vystoupáte po 177 schodech. Od svého otevření je hojně navštěvovaným cílem turistů.  

„V loňském roce byla v atriu vybudována expozice oskoruší, stromů, které proslavily Tvarožnou Lhotu nejen v České republice. Můžete se zde podívat na různé výrobky ze dřeva i plodů tohoto krásného soliteru  a zakoupit i netradiční vyřezávané šperky, které ze dřeva místní oskoruše vyřezal  Josef Hodonský, syn známého regionálního malíře Františka Hodonského,“ říká Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty, obce, která je správcem objektu.

V posledních letech začalo okolí rozhledny ožívat. V provozu je opět salaš pod Travičnou. 

„Nově zde byly vybudovány singl-traily Lipina a Travičná, které patří k síti dálkových okruhů pro terénní cyklistiku. Místní skupina bikerů se o traily stará a stále je rozšiřuje. Více informací o nich naleznete pod názvem Cykloresort Strážnicko a nebo Trail of Life,“ pokračuje v představování v přilehlém okolí Bílová.  

K 20. výročí dostala rozhledna dárek i od CHKO Bílé Karpaty – nový soubor naučných panelů s informacemi o naší krajině, fauně i flóře.  Protože výšlap do kopce, který musíte ke každé rozhledně zdolat, je i zde únavný, pro děti zde na silnici nakreslili několik her, takže i cesta z parkoviště je teď záživnější. 

Slavnostní otevírání v současné koronavirové situaci není možné, ale na Travičné si ho užili trochu s předstihem vloni při otevírání trailů. 

„Byli zde i zástupci Jihomoravského kraje, kteří nás podporují právě při budování tras v rámci Cykloresortu Strážnicko.  Tehdy se zrodila i myšlenka rozšířit nabídku občerstvení pro návštěvníky. Letos proto bude mít od poloviny května své stanoviště u rozhledny nový Foodtruck.  Doufáme, že se nabídkou trefí do chuti návštěvníků. Stavět se přitom bude na velickém pivu, strážnické kávě a vínu od Tří vinařů a něco na zub bude také v nabídce. Přijďte okoštovat,“ uzavírá s pozváním starostlivá správkyně, starostka Tvarožné Lhoty Bílová.                                                                                           (av)

Štítky: