Kultura

Jubilejní Slovácký rok se konat nebude, ale…

Úterý Duben 13, 2021
1491
Jezdec a vyvolávač Jakub Holcman jel už několik Slováckých roků.

Kyjov-V polovině srpna se měl uskutečnit v Kyjově Slovácký rok (SR), významná folklorní slavnost na Slovácku a nejstarší festival v České republice. Navíc měl být hodně slavnostní, protože se plánovalo připomenout jubilejní výročí-100 let od jeho založení. Zároveň oslaví 150. výročí kyjovská obec sokolská, která stála u zrodu SR.

Na čtyřech scénách rozložených v centru města a přilehlém okolí se počítalo s vystoupením kolem čtyř tisíce účinkujících z Kyjovského Dolňácka a sousedního Ždánicka.

Nakonec se díky stále probíhající pandemii očekávající událost neuskuteční. Verdikt, který nepotěšil srdce příznivce této jedinečné slavnosti, rozhodl řídící výbor Slováckého roku.     

„Ačkoli jsme přípravám věnovali nemalé množství úsilí a času a plni optimismu vyhlíželi lepší zítřky, aktuální vývoj a kusé informace z ministerstva kultury nám mnoho nadějí nedávají. Co se týče pořádání hromadných akcí, je ono příslovečné světýlko na konci tunelu stále v nedohlednu,“ prohlásil mluvčí města, Filip Zdražil.

„Stejně tak členové jednotlivých sborů a souborů již delší dobu nemají možnost zkoušet a ruku na srdce-vystoupení, se kterým byste se rádi ukázali na prestižním festivalu, zkrátka za dva víkendy nenatrénujete,“ dodal Zdražil.

Neznamená to však, že by kyjovští organizátoři všechny přípravy a nápady zmačkali a hodili do koše. 

„I když Slovácký rok v té velké pompézní záležitosti nebude, hledáme cestu, jak ho důstojně oslavit i jinak za současných opatření,“ prohlásil předseda programové rady SR, David Pavlíček.

 

Zamyšlení jezdce skoronské jízdy králů Jakuba Holcmana

Na rozdíl od většiny jiných festivalů napříč žánry má Slovácký rok,  potažmo Jízda králů výhodu v tom, že jsou tradiční a minimálně pro občany Kyjovska a Slovácka jsou jasnou konstantou, na které se v mnoha případech sami podílejí a tvoří ji. V tom také tkví jeho kouzlo – účinkující jsou v určitých chvílích diváky a naopak. Myslím, že divák může zapomenout, že má koupené lístky do divadla, ale herec většinou přijde vždycky! Proto jsem si jistý tím, že rozhodnutí zrušit letošní výroční Slovácký rok nebude mít zásadní dopad na jeho existenci do budoucna. Celá situace, ve které se nacházíme je pro mnohé značně nepřehledná a hlavně existenční a já jako jezdec JK rozhodnutí pořadatelů naprosto chápu. Druhá věc je ovšem vědomí, že i za situace, kdy tu vir máme, jsme již minimálně od nového roku mohli mít v ČR nastavená pravidla a podmínky, za kterých by se takovéto akce mohly konat. Principy jsou vymyšleny, lidé jsou stále ochotni na akce chodit a pořádat je, ale vůle těch, kteří rozhodují se zdá není dostatečná, nebo je pohlcena jinými osobními zájmy. Ale to už je téma na úplně jiný článek. 

Takže držme to, co můžeme udržet. Nepodléhejme panice a skepsi, Slovácký rok byl, je a bude, jenom ne tento rok!

Hýlom, hálom!

                                                              Tonda Vrba

Štítky: