Zprávy

DOMÁCÍ S TOMÁŠEM ŤOKEM V SESTAVĚ SI UPEVNILI PRVNÍ POZICI!

Pondělí Říjen 24, 2022
666
Tak se radují fanoušci v Rakousku při fotbalovém zápasu 6. ligy v Hohenau. (Foto: facebook klubu ASV Hohenau)

HOHENAU an der MARCH – To je celý název městysu ve spolkové zemi Dolní Rakousko v okrese Gänserndorf, kde žije kolem 2 800 obyvatel. A právě tady jsem zavítal za kopanou, neboť jsem dostal zajímavý typ na derby dvou sousedních obcí, které dělí od sebe 8 kilometrů, přičemž postupové ambice mají určitě domácí, které do této sezony posílil špílmachr Tomáš Ťok, který letos na jaře zanechal výraznou stopu u lídra 1. B třídy (skupiny C) – týmu SK Kozojídky. Soupeř byl z obce Neusiedl an der Zaya, která má cca 1 200 obyvatel a je vzdálena 16 kilometrů od Mistelbachu.

Ale pojďme zpět k našim jižním sousedům, kteří mají určitě vyšší životní úroveň a místní důchodci jsou na tom jednoznačně lépe než naši senioři, neboť ročně berou až 14 důchodů – v létě v pořadí 13. a v prosinci pak 14. Co jsem ale zaregistroval, tak to bylo zjištění, že aspoň v něčem jsme si s Rakouskem rovni: když jsem si chtěl sednout na volné sedadlo místní tribuny, musel jsem papírovým ubrouskem setřít vrstvu prachu a špíny, protože místa na sezení neviděly potřebnou očistu delší čas. Vzpomněl jsem si ihned na to, neboť s tímto nešvarem se běžně setkávám i u nás v podstatě na všech zápasech regionálního fotbalu! Jinak vstupné bylo 7 eur, důchodci pak platí na utkání 6. ligy (jako naše 1. A třída) 5 eur.

Samotný zápas měl náboj, skvělou atmosféru a diváckou kulisu, kterou vytvořilo na 750 fanoušků z obou táborů – nikomu nevadily světlice a rachejtle, neboť v Rakousku si myslí, že to je právě součást fotbalového klání! Domácí potřebovali pro potvrzení prvního místa nutně naplno bodovat, což se jim povedlo – byl u toho jako hlavní osoba dramatického příběhu právě Tomáš Ťok, který v 16. minutě dostal dobrý míč před šestnáctku soupeře, vpravo se mu sice nabízel volný spoluhráč, střelec naznačil, že mu bude přihrávat, proto se napravo přesunuli hned dva hostující obránci, ale Ťok skvělou polovysokou ranou nedal gólmanovi žádnou šanci a poslal svůj střelecký pozdrav do hostující svatyně – 1:0. O šest minut později střelec vedoucí branky zajel až moc důrazně do protihráče, takže hlavní arbitr ho ihned umravnil žlutou kartou. V závěru první půle měl dobrou možnost domácí Marco Drabek, ale ze dvanácti metrů pálil jen těsně vedle levé tyče do zámezí.

Úvod druhé půle hrubě nevyšel domácímu Andreasovi Kleiblovi, který během tří minut (49. a 52.) dostal dvě žluté karty a musel jít tak předčasně pod sprchu! Domácí museli změnit za tohoto stavu rozestavení hráčů na zeleném pažitu, více se soustředili na obranu, ze které ale vycházeli do nebezpečných brejků, v koncovce ale chyběl větší klid a rozvaha. Hosté v závěru sevřeli svého soka na jeho polovině, ovšem Hohenau hrálo velmi zodpovědně, bez zjevné chybičky, takže soupeř svoji početní převahu nedokázal využít a po právu odjel do blízkého domova s prázdnou!

Domácí se tak po výhře posunuli na první místo (mají nyní 23 bodů), na druhém fleku je po 11. kole Ernstbrunn, který má na svém kontě o bod méně.

GEBIETSLIGA NORD/NORDWEST – 6. LIGA – SEVER/SEVEROZÁPAD,

11. KOLO

ASV HOHENAU – SC NEUSIEDL an der ZAYA 1:0 (1:0)

gól: 16. Tomáš Ťok,

střely na branku: 3:9,

mimo: 4:3,

rohy: 2:10,

ČK: 52. Andreas Kleibl (HOE.),

sledovalo: 750 diváků,

hráno od 18 hodin při umělém osvětlení ve Franz „Stulli“ Biehal aréně.

„Pro nás to byl největší zápas podzimu, dobře to dopadlo, vyhráli jsme a upevnili jsme si první místo. Prvních deset minut to byl z naší strany vlažný vstup do utkání, hosté měli několik standardek, ale brankovou šanci neměli. Pro nás to bylo takové varování, že musíme zapnout. Začali jsme hrát poté svoji hru a v kabině jsme si o přestávce řekli, že v soustředěném výkonu z první půle budeme pokračovat i po obrátce. Situaci nám ale stížila 52. minuta, ve které náš hráč musel po druhé ŽK opustit hřiště a my jsme tak museli až do konce bránit jednogólové vedení.

Už když jsem do Hohenhau v létě přicházel, tak ze všech stran jsem slyšel, že je tady taková rodinná atmosféra a já to teď můžu jedině potvrdit. Je to tady super! Všichni se chovají mile, vřele, jsou vstřícní, ta rakouská mentalita, jak je nastavená, se mi prostě líbí.

Jinak hlavním sponzorem našeho klubu je majitel firmy DTC HALLAS – AUTOMOTIVE Roman Hallas, který je tím správným „bláznem“ do zdejšího fotbalu, strašně nám fandí a podporuje v maximální možné míře. Často se nás fanoušci ptají, jaké máme pro tuto sezonu cíle: tak to je naprosto jasné – hlavní cíl je POSTUP a já věřím, že se nám jej podaří naplnit.

A jak padl ten jediný gól? Na polovině hřiště jsme vybojovali míč, pak mi ho kluci posunuli, díval jsem se doleva i doprava, zkusil jsem to zaseknout a vystřelit, a jsem moc rád, že mi to tam padlo. Tady mi totiž stále říkají, abych více střílel, ale já raději přihrávám do brankové možnosti spoluhráčům než abych sám střílel – mám z toho větší radost.

A co ke Kozojídkám? Když mám čas, tak se na ně jdu podívat, v podstatě jsem viděl teď na podzim až 80% domácích zápasů. Teď to začalo týmu šlapat, odpovídají tomu i poslední výsledky, a to je dobře. Ta koncepce, která je teď v Kozojídkách nastavená, je prostě super – kluci makají, herně se už poznali a je to cítit i na hřišti. Já doufám, že v těchto výkonech budou pokračovat a po skončení sezony se bude slavit ten kýžený postup,“ řekl k zápasu, k životu v Rakousku a k bývalému klubu v Kozojídkách pro web ISLOVÁCKO.CZ domácí hráč TOMÁŠ ŤOK.