zahrádka / vinohrad

Co dát pod stromeček vinařům či zahrádkářům

Úterý Prosinec 15, 2020
636

Tak, jako vloni i letos se pokusím pomoci rodinným příslušníkům či přátelům, kteří mají ve své blízkosti pracovitého zapáleného a třeba zarputilého vinaře či sadaře, co mu darovat k Vánocům, aby to bylo ku prospěchu. 

I v minulém roce, to byl pro mě úkol těžký, Vinařský dům v Dubňanech máme plný praktických věcí, různých pomocníků vinařů a sadařů v jejich nekonečné práci a po práci k vychutnání produktů jejich úsilí. Čím jsem starší, tím hůře se mě dárky kupují a o to hůře se radí. 

A tak se na to dnes podívám z pohledu svého čili co by se mě samotnému líbilo, a co bych rád našel pod vánočním stromečkem. Třeba refraktometr, přístroj, který je základní vinařskou pomůckou. Navíc, ty dnešní měří nejen cukernatost hroznů, ale i zbytkový cukr v pálenkovém „maču“. A nebo sadu Tří lihoměrů s teploměrem pro měření od 0- 100 % lihu. K nezaplacení.

Ohledně pálenek mám ještě jeden typ, po letech se nám konečně podařilo zařídit reedici knihy legendárního pálenkáře, degustátora a pěstitele, pana Balaštíka, s názvem Jak vypálit lepší slivovici. Od něj je i naprosto bezkonkurenční kniha pro toho, kdo chce doma veškeré produkty trvanlivě, ale bez chemie uchovat. Má název Konzervování v domácnosti. Tam zjistíte, že se dá konzervovat i pomocí friťáku, nebo myčky nádobí. 

Pokud vlastníte vinici, sad, nebo rodinný dům a trápí vás drobné náletové keře či stromky, které jdou sekyrkou či ruční pilkou jen velmi špatně odstranit, nabízíme novinku. Jednoduchou malou, ruční, bateriovou řetězovou pilu s délkou lišty 10 cm. Sám jsem ji o víkendu vyzkoušel, a práce s ní byla vynikající. Baterka vydržela asi 40 minut, ale i to bohatě stačilo abych udělal desetkrát víc práce než ruční pilkou. A bez námahy. 

Když už se bavíme o té námaze, právě nabízíme celou škálu elektrických bateriových nůžek do vinic, sadů a zahrad. Od té nejmenší, která lehce sedí do ruky, až po silné, které jsou připraveny ustřihnout i malý stromek. V nabídce jsou i akumulátorové nůžky s nástavcem, umožňující ostříhat i ovocný strom do výšky několika metrů. Ze země a bez námahy. Vše za bezkonkurenční zaváděcí ceny, jako přípravu na zimní řez.  

Jako typ na dárek u nás objevíte různé typy vývrtek, nádherné skleničky na víno, sošky svatého Urbana, který by měl chránit sklep každého vinaře, ale i množství speciálních publikací o víně, o pálenkách, o zahradě, … A to jsem nevzpomněl třeba zátkovačky, nebo nesmrtelného pomocníka při lahvování, tavící pistoli na termokapsle. 

Za ta léta, co Vinařský dům nabízí vinařům své služby, je v jeho nabídce stále více praktických a kvalitních dárků. Stačí se dojet podívat a vybrat si. A pokud si nejste jisti, co váš milovaný pracant má či nemá, dejte mu náš dárkový kupon, na který si celý rok může u nás vybrat co potřebuje. Tak snad jsem vám dnes alespoň trochu pomohl při výběru dárků. 

A protože se jedná o poslední letošní vydání, dovolte mi, abych vám popřál příjemné a poklidné prožití vánočních svátků a do nového roku hlavně zdraví a optimismu. Relaxujme, nadechněme se… a příští rok už bude všechno fajn.

Zbyněk Kopeček

Vinařský dům Duňany

Autor je vinař, držitel certifikátu SOMMELIER
akreditovaného MŠ ČR a Mezinárodních
degustátorských zkoušek dle norem EU