Zprávy

Bílé Karpaty za každého počasí

Čtvrtek Únor 17, 2022
953

Na Velkou Javořinu z Vápenek v zimě pěšky, v létě třeba na kole

Nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina láká ročně mnoho turistů ke zdolání. Lhostejno na tom, zda se na vrchol vydáte v zimě, v létě, na kole, pěšky, ze Strání, od Kamenné Boudy, z Vápenek nebo třeba ze Slovenska, odměnou jsou nádherné výhledy do moravské kotliny na jedné straně a na vrcholky Karpat či Fatry na straně druhé. Nehledě na to, že vždy uděláte něco prospěšného pro své zdraví.

Zimní výstup z Vápenek

Tentokrát vás provedeme zimním pěším výstupem na Velkou Javořinu z Vápenek, malinké vesničky za Novou Lhotou. Výchozím bodem pro výstup je parkoviště v Nové Lhotě nebo zastávka autobusu, rozcestník vás spolehlivě navede. Orientovat se můžete dle značení KČT po modré, dle cyklotrasy 5062 nebo značení NS Javořinské.

Stoupání je postupné, svižnější místa střídají ta více pohodová. Pokud jste se vydali na procházku s dětmi nebo jen po cestě uvítáte malý odpočinek, jsou po trase hned tři odpočinková místa – Vadovská, přístřešek u pramene Veličky a přístřešek Stará Turá. Odtud je to pak na vrchol skutečně jen kousek, necelý kilometr.

Kudy zpět?

Zpět se můžete vydat úplně stejnou cestou. Pokud však nejste vázáni na dopravu autem, nabízí se pokračovat zpět po některé z dalších tras – do Strání či ke Kamenné Boudě a dále rozcestí Javořina autobusová zastávka a nechat se odvézt do Uherského Brodu nebo ještě někam dál.

Co byste však neměli podcenit, je předpověď počasí. Velká Javořina je přímo na hřebeni Bílých Karpat, velmi často zde fouká silný a studený vítr, sněží, prší, nezřídka se přes hřeben převalují mračna. Pláštěnka, náhradní mikina, čepice a hlavně pevná obuv jsou základem. Pak vás nic nepřekvapí a nepotká vás nechtěné dobrodružství ?.

Lenka Durďáková

Štítky:

nenechte si ujít