Zprávy

Zoo Hodonín podporuje záchranu nosorožců

Pondělí Říjen 9, 2023
402

Dobrou zprávu obdržela v tomto týdnu Zoologická zahrada Hodonín od organizace Save the Rhino International, zabývající se záchranou nosorožců sumaterských. V tamním národním parku Way Kambas se poslední den v září narodilo nové, čtvrté mládě nosorožce sumaterského. Samička zatím nemá jméno, jde ale už o třetího potomka její matky Ratu (obě na snímku poskytnutým se svolením indonéského ministerstva životního prostředí a lesnictví).
Informaci naší zoo osobním dopisem sdělil a za podporu programu poděkoval jednatel organizace Jon Taylor. Zoologická zahrada Hodonín je totiž jedinou v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, jež tento program podporuje.
Nosorožci se v posledních letech ocitli na pokraji vyhubení hlavně kvůli pytláctví a také kvůli ztrátě životního prostoru. Ohroženy jsou čtyři z pěti druhů nosorožců. Organizace Save the Rhino International působí přes dvacet let v šesti afrických a dvou asijských zemích, kde se věnuje ochraně všech pěti druhů těchto zvířat. „Tato práce je štědře podporována evropskými zoologickými zahradami. Neměli bychom být ve světě, ve kterém je narození jednoho mláděte nosorožce tak důležitou zprávou, ale jsme tady. Ochrana sumaterského nosorožce je výzvou naší doby,“ napsal Jon Taylor.
V rámci sbírky ZOO 2NATURE zřízené od roku 2020 se dvě koruny ze vstupného Zoo Hodonín rozdělují celkem na tři projekty: Spolek Altaica (záchrana tygrů žijících ve volné přírodě, původně tygrů ussurijských, nyní tygrů sumaterských), The Kukang Rescue Program (záchrana outloňů váhavých, poloopic v indonésii) a právě International Rhino Foundation prostřednictvím Save the Rhino International. Vloni se takto podařilo vybrat téměř 180 tisíc korun, na záchranu nosorožců putovala tedy třetina této částky. Poděkování tak patří i návštěvníkům zoo.

Ivo Cencinger

Štítky: