zahrádka / vinohrad

Zahrádkářská poradna – jahodník

Úterý Duben 20, 2021
1025

REGION – Odkvétající zlatý déšť a další okrasné keře kvetoucí na loňských výhoncích. Po odkvětu je sestřihneme, aby do konce vegetace stačily dorůst a nasadit květní pupeny pro příští rok. V tomto měsíci také začínáme stříhat většinu listnatých a jehličnatých dřevin, které chceme tvarovat. Rododendrony vydatně zaléváme a jakmile odkvetou, opatrně vylamujeme tvořící se semeníky. Pokud jsme nestačili vysadit jehličnany, rododendrony nebo jiné stále zelené dřeviny, které jsme naplánovali pro vylepšení zahrady, můžeme sázet i nyní, ale pouze rostliny z kontejnerů. Ty prosto kořené budeme moci vysadit zase na podzim.

Jahodiště zbavíme plevelů, přihnojíme kapalným Hoštickým hnojivem, které obsahuje přírodní guáno, pocházející z trusu mořských ptáků. Rostlinám dodává nejen potřebné živiny, ale výrazně aktivuje i půdní mikroflóru. V tomto měsíci také jahody ošetříme proti plísni šedé, a to biopřípravky AquaVitrin K v koncentraci 0,4% nebo HF-Mycol v koncentraci 0,4 %, a to dvě ošetření před květem a dvě po odkvětu,  interval mezi ošetřeními je 7 až 10 dnů. Přípravky dodává Biocont Laboratory. Tato choroba napadá nezralé, ale především zrající plody. Nezralé plody hnědnou, zrající měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají šedým porostem. 

Ošetřujeme jádroviny proti strupovitosti a padlí biopřípravkem Alginure v koncentraci 0,5%. Před květem aplikujeme dvě ošetření a po odkvětu 3 až 4, ke zvýšení účinnosti je vhodné přidat některý z měďnatých přípravků v koncentraci 0,2 až 0,3 %. K ošetření ovocných stromů proti savému hmyzu (mšice) použijeme biopřípravek Neem-Azal T/S v koncentraci 0,2%. Připomínám ještě důležitou chemickou ochranu k likvidaci pilatky jablečné, která způsobuje červivost malých plůdků. K ochraně použijeme přednostně bio přípravek Quassia amara, z běžných přípravků můžeme použít Calypso nebo Reldan dle návodu. 

Řez ořešáku vlašského provádíme v období, kdy nové přírůstky  dosahují 10 až 15 centimetrů. V této době řezné rány nejméně slzí a do konce vegetace se na řezných ranách vytvoří největší zával. Rány hned po řezu zahladíme ostrým nožem, ošetříme latexem s přídavkem Kuprikolu. 

Máme-li dobře uložené nenarašené zimní rouby, pak je příznivá doba na přeroubování nevhodných odrůd. Stromy mají dostatek mízy v  období plného květu. V tomto čase se většinou používá některý ze způsobů roubování za kůru. Důležité je vždy mít ostré, čisté nože a nedotýkat se řezných roubovacích ploch.  

Petr Kumšta

Štítky:

zahrada