Zprávy

Záhadný betlém nemá majitele a na svou první výstavu čekal od 90. let

Sobota Prosinec 4, 2021
589

Nikdo neví, kde se vzal, nikdo neví, z čeho je vyrobený. Záhadný betlém v hodonínském kulturním domě čekal více než dvacet let na svou první výstavu. Můžete si ho nyní přijít prohlédnout do Regionálního centra a možná právě vy odhalíte jeho původ.

„Tento betlém pro účely velkých výstav betlémů, které bývaly v kulturním domě, přivezl pravděpodobně ještě ředitel Pěnčík. Podle mě to mohlo být v letech 1994 až 1996. Tehdy se betlémy svážely z celé republiky i ze zahraničí,“ vzpomíná dlouholetá pracovnice kulturního domu Běta Švancerová. Podle ní na zmíněný betlém nikdy v posledních dvaceti letech z nějakého důvodu nevyšlo místo a postupem let už nebyl nikdo, kdo by byl schopen si vybavit, kdo vlastně betlém půjčil. Jeho majitel se o něj navíc nehlásil.

Letos kulturní dům připravil výstavu jen v malé podobě a po čtyřech letech od té poslední. „Už v roce 2017 jsem právě tento betlém chtěla konečně ukázat, ale zase se na něj zapomnělo. Letos jsem si řekla, že už to musí vyjít,“ dodává Běta Švancerová s tím, že je to asi jedna z posledních příležitostí, protože betlém vyrobený pravděpodobně z nějakého těsta, čím dál více praská a rozpadá se. V tomto adventním čase to tak je možná nejen první, ale i poslední možnost tento betlém ukázat veřejnosti.

Výstava v Regionálním centru představuje čtyřicet betlémů a kromě nich i vánoční kresby či malby. K vidění bude v této podobě jen do Vánoc, protože mnozí majitelé si betlémy na svátky budou brát domů.

Zdeněk Šmíd

Štítky: