Zprávy

Z činnosti dobrovolných hasičů v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Středa Leden 6, 2021
698
Ukázky techniky na Hasičské neděli ve Skanzenu

BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM – Rekapitulace roku 2020 je poznamenaná restrikcemi a omezeními spojenými s pandemIí onemocnění COVID-19. Byl to rok plný nečekaných událostí, se kterými jsme se museli vyrovnat a vypořádat a zasáhl také do našeho spolkového života. Přesto jsme se snažili náš spolkový život udržet a v rozumné míře fungovat dál.

Než došlo k jarnímu lockdownu, stihli jsme uspořádat Hasičský ples a na Fašanku jsme zajišťovali zabijačkové speciality. Potom jsme museli naši činnost přerušit až do června. V srpnu jsme se pak zúčastnili blatnického Fazolfestu, kde jsme si s fazolovými specialitami vyvařili první místo. Také jsme nechyběli ve strážnickém Skanzenu na Hasičské neděli, kde jsme dělali ukázky hasičské techniky a celý den jsme měli připravený program pro děti. Na další akce už bohužel nedošlo – nejvíc nás mrzí, že jsme museli zrušit Vatru republiky, kterou pořádáme od roku 2018 v předvečer státního svátku 27. října na Antonínku.

Činnost výjezdové jednotky přerušena nebyla a vždy jsme byli schopní zasáhnout u mimořádných udlálostí. Ve výjezdové jednotce máme 15 členů a vyjíždíme k událostem v našem katastru. Letos jich bylo 9. Mimo jiné jsme na jaře čistili a dezinfikovali autobusové zastávky a sběrná místa s kontejnery. Posledním výjezdem byl zásah při vyhlášení 3. povodňového stup-
ně v polovině října. Zabezpečili jsme nejohroženější místa v obci pytly s pískem a celý den monitorovali situaci. Voda naštěstí nenapáchala větší škody mimo několika zatopených sklepů. Největší radost však máme z nového dopravního automobilu, na který jsme získali dotace a převzali jsme jej na konci října. Jakmile to situace dovolí, představíme automobil i širší veřejnosti.

Velkou radost máme z mladých hasičů. Před 10 lety jsem založil kroužek mladých hasičů a za tu dobu jsme se s dětmi stali jednou vítězi Velké ceny okresu Hodonín a  několikrát jsme se umístili na předních místech. V roce 2020 byly sice zrušené závody Veké ceny okresu Hodonín, ale uskutečnily se závody jednotlivců na 60 metrů s překážkami a dorostu na 100 metrů. Na čtyřech závodech posbírali naši svěřenci celkem 11 medailí v kategoriích mladší chlapci, mladší dívky, starší chlapci, starší dívky a mladší dorostenci. Další ocenění si odnesl Simon Vyskočil za celkové 3. místo v kategorii starší chlapci. Mimo tyto závody jsme uspořádali letní hasičské soustředění spolu s SDH Petrov, kdy jsme spolu s téměř 40 dětmi strávili pět dnů v kempu na Babí Hoře.

V hasičském sportu dospělých nás reprezentoval Ondřej Rybnikář, který se věnuje náročným závodům TFA (nejtvrdší hasič přežije). Tyto závody získávají velkou popularitu a Ondra Rybnikář sklízí úspěchy téměř na všech závodech. V roce 2020 se zúčastnil 9 závodů, ze kterých přivezl třikrát pohár za 1. místo, po jenom za druhé a třetí místo a třikrát skončil na 4. místě.

Doufám, že v novém roce se situace stabilizuje a my budeme moci pokračovat jak ve spolkové činnosti, tak v činnosti s dětmi v plné míře.

(Petr Buzík, velitel JSDH Blatnice)