Kultura

Vyrobený betlém si nakonec nechal veselský výtvarník Jiří Peša doma

Neděle Leden 10, 2021
932
Známý veselský výtvarník Jiří Peša před svým betlémem.

VESELÍ NAD MORAVOU – Od počátku osmdesátých let až do dnešní doby se věnuje grafické a výtvarnické práci pro zdejší kulturní dům známý veselský umělec Jiří Peša (72). Za tuto dobu uspořádal, nebo se podílel na řadě různých výstav.
Kolem vánočních svátků to byly i výstavy různých betlémů, které se těšily velké přízni obdivovatelů. Zatím poslední s touto tématikou měla být adventní výstava – Setkání u betléma v Městské galerii Panský dvůr. Vedle soukromé sbírky Pešova betlému zde byly zařazeny také díla žáků z mateřské školy z Tasova a ze dřeva vyřezávaný betlém Lubomíra Sedláře z Lipova. Plánovaná délka výstavy musela být kvůli novým koronavirovým opatřením 18. prosince předčasně ukončena. 

„Poté jsem se rozhodl, že si betlém odvezu z galerie domů a nainstaluji ho na zahradě. Je to zatím vyrobený můj největší betlém a na dvacet vyřezaných postav z překližky jsem maloval z původního originálu ze skály v palestinském Betlémě. Neočekávané stěhování mě přimělo k dodělání více figur, než jsem původně plánoval,“ řekl NOVÉMU SLOVÁCKU čilý senior, dvaasedmdesátiletý Ji-
ří Peša.

Lidé se chodí na největší betlém ve městě k jeho domu dívat od rána do večera a zvláště po setmění se jim líbí vedle samotných postav i světelné nasvícení. Na nezvyklém místě zde bude naistalován do svátku Tří králů.

(Text a foto: Antonín Vrba)