Zprávy

Vacenovice budují seniorský, multifunkční dům, který ponese název slavné olympioničky

Úterý Duben 13, 2021
1327
Pohled z ulice (Foto: archiv obce Vacenovice)

VACENOVICE – Je všeobecně známo v této obci na Kyjovsku i po okolí, že zde mají velmi aktivní skupinu seniorů, kteří se zapojují do všech činností. Jako určité poděkování radnice jim má být vybudovaný seniorský multifunkční dům, který ponese název slavné místní rodačky, olympioničky Dany Zátopkové.  Objekt už je tohoto času ve výstavbě a má být dokončen koncem roku 2022. 

„Nejen, že se všeho v obci naši senioři účastní, ale mohu je kdykoliv požádat o pomoc při různé organizaci. To jsou možná ty prvotní důvody, že mě osobně začali bombardovat dotazy, jestli by se nemohl ve Vacenovicích postavit bytový dům právě jen pro seniory. Celé to vyústilo písemným požadavkem, nazvaným petice, kde bylo několik desítek podpisů. Chápala jsem jejich žádost. Všichni mají postavené velké domy ze sedmdesátých let, prostorné místnosti, mnohdy nesmyslné chodby. Utáhnout takový dům pro samotného seniora je nemožné a stěhovat se z obce, kde žijí celý život, taky nechtěli. A tak jsme vlastně začali zjišťovat, jaké máme možnosti,“ vzpomíná na začátky s chválou na starší spoluobčany starostka Vacenovic Jana Bačíková. 

Vacenovice mají omezený rozpočet a tak hledali možnosti, jak dům zafinancovat i z jiných zdrojů než obecních. A nakonec se podařilo peníze sehnat. 

„Ministerstvo pro místní rozvoj nám přispívá částkou 600 000 Kč na jeden byt pro seniory. Celá stavba bude stát přes 42 miliónů Kč. Ale nejsou zde jen byty pro seniory. V plánu je přestěhovat z nevyhovujících prostor i poštu a ordinace lékaře. Vznikne nám tak ve středu obce multifunkční dům, kde bude zdravotní středisko s obvodním lékařem, zubařem, pošta, salónek k využití nejen pro seniory, ale i na kulturní akce menšího typu jako čtení z knih, menší koncerty, výstavy a besedy,“ říká k už probíhající stavbě multifunkčního domu Bačíková. 

Bytů bude celkem 19, z toho 15 je přímo pro seniory. 

„Jde o velkou stavbu, která má délku přes 68 metrů. Je velmi zajímavě koncipována. A to tak, že byty pro seniory jsou ve dvorním traktu jako by v samostatné budově, která je s hlavní budou spojena ve středu výtahem a schody. Je to místo ve středu obce, vedle kulturního domu, hospody a školy. Dle mého je to nejvhodnější. Dnešní senioři jsou aktivní lidé, zajímá je kultura, věci veřejné. Jsem moc ráda, že dům pro ně bude v obci tam, kde se všechno odehrává. Nehledě, že je zde velmi blízko do obchodů, na autobus, ale i do kostela, což je v naší křesťansky založené obci rovněž důležité. Samozřejmě plánujeme i další rozvoj této malé, ale slibné lokality. Na velkém pozemku souběžně s domem nám vznikne parkoviště, za kterým bych ráda zbudovala dětské hřiště, které nám v obci velmi chybí,“ osvětluje starostka s přáním plánů výstavby. 

Další vizí radnice je stavební pozemek za domem revitalizovat. 

„Nyní jsou zde mokřiny, přerostlé vrby a staré stromy. Přesto tento na první pohled neutěšený kus obce skýtá úžasné možnosti. V plánu je zbudování malého mokřadu, úprava stromů a ploch a samozřejmě vystrojení lavičkami a oddechovými prvky. To vše bude navazovat na dětské hřiště. Trochu mě mrzí, že sousední pozemky, které není možné nijak využít, jelikož jsou silně podmáčené, nechtějí jejich majitelé obci prodat. Vznikl by tak nádherný prostor s několika menšími mokřady a dalšími prvky pro využití v přírodě. Po dokončení naší revitalizace se budou muset sousední majitelé pozemků začít starat tak, jak jim to ukládá zákon,“ míní Bačíková.

K vacenovskému domu pro seniory se váže ještě jedna zajímavost. „Na pozemku, kde stavíme, stával před demolicí dům č. p. 242, který postavil dědeček olympioničky paní Dany Zátopkové a bývalý starosta obce Vacenovice Vincenc Ingr. A jelikož je paní Zátopková čestná občanka Vacenovic, nabízí se dům pojmenovat po ní Dana. A mám ještě jednu zajímavost s paní Zátopkovou. Po smrti Dany se mi ozvala její nejlepší kamarádka a sportovkyně paní Vodičková. Zdědila po Daně Zátopkové byt v Tróji a chtěla Vacenovicím z bytu něco darovat.  A tak máme do budoucího salonku nádhernou skříň, lavici a spoustu drobností, jako džbánky, obrázky, malůvky, které ještě malovala maminka paní Zátopové,“ doplnila NOVÉMU SLOVÁCKU starostka Vacenovic Jana Bačíková.

                                                                                    (Antonín Vrba) 

Štítky: