Zprávy

Únik šimpanzů v Zoo Hodonín

Pondělí Březen 20, 2023
384
Foto: Jeden z uniklých šimpanzů v Zoo Hodonín v pondělí 20.3.

V neděli 19.3. v poledních hodinách se podařilo skupině tří šimpanzů v naší zoo překonat poškozené bezpečnostní jištění přepouštěcích dvířek ložnice. Pravděpodobnou příčinou byla technická závada anebo únava materiálu kolíku zámku.

V zázemí zvířata narazila na potravu a nepůsobila tak větší škody. Bezpečnost návštěvníků v tu chvíli nebyla ohrožena. Hrozilo ale, že by lidoopi mohli postupně proniknout do ubikací nebo venkovních expozic menších opic, a z těchto prostor se dále dostat do pavilonu nebo areálu zoo.

Situaci jsme proto vyhodnotili jako možné ohrožení zdraví personálu i návštěvníků. V souladu s krizovým režimem pro případ úniku nebezpečných zvířat jsme přistoupili k evakuaci a uzavření celého areálu Zoo Hodonín. Povolány byly dvě veterinářky a veterinární technik, kteří se ve spolupráci s vedením zoo a chovateli pokusili nalákat zvířata zpět do jejich ubikace.

Po více jak dvou hodinách se podařilo zvířata uspat narkotizační zbraní a zhruba v 16 hodin bezpečně uzavřít v jejich ubikaci. Díky profesionálnímu přístupu všech zúčastněných nedošlo k žádné újmě na zdraví lidí ani zvířat.

Zoo Hodonín je v pondělí běžně otevřena, šimpanzi se nacházejí ve svých ubikacích pod veterinárním dohledem.

Všem návštěvníkům, kteří museli v neděli zoo opustit, anebo se k nám mezitím vypravili, se za vzniklé komplikace omlouváme. Šlo ale o nestandardní a rizikovou situaci. Vstupné zájemcům vrátíme, anebo umožníme nový volný vstup, zvažujeme i další formu kompenzace.

Šimpanzi učenliví jsou velmi silná, inteligentní, ale také nebezpečná zvířata, která mohou být agresivní. V zajetí se dožívají 50 až 70 let. V naší zoo chováme šest jedinců. Uprchlíci ve věku 28, 39 a 44 let jsou umístěni v samostatné ubikaci a do Hodonína přišli na podzim roku 2021 z brněnské zoo.

Ivo Cencinger

Štítky: