zahrádka / vinohrad

Údržba nerezových nádrží

Úterý Listopad 24, 2020
729

I když je vinobraní u konce, zájem o naše nerezové nádrže téměř nepolevuje. Je to dáno jednak skvělou úrodou v letošním roce, a to se netýká jen vína, ale i pálenek, na které si pěstitelé ovoce kupují nerezové nádrže také i když menších objemů, ale také akční cenou, za které tyto nádrže nabízíme. Tady se také musím omluvit všem našim zákazníkům, kteří čekali na další dodávku nerezek. 

Bohužel italský výrobce nestačí pokrývat naše objednávky a navíc, slíbí termín dodání, my ho slíbíme našim zákazníkům a pak kamiony dojedou o týden později. V tom lepším případě. Navíc, do proslulé italské nespolehlivosti zasahuje také koronavirus, který decimuje řady nejen jejich zaměstnanců, připravujících dodávku nádrží, ale také řidiče dopravních společností, takže doprava začíná být dosti klíčový problém. Ale nedostatek lidí v souvislosti z KV se vyskytuje všude. Dodávky téměř všeho zboží se z tohoto důvodu opožďují i českých dodavatelů. Ať už jde o chemii, aromata, náhradní díly a mnoho dalšího zboží. Výrobci nám posílají jeden za druhým omluvy za pozdní dodávky, zapříčiněné nedostatkem lidí. Mnozí to určitě znáte ze svých zaměstnání i firem, a tak vás také prosím o trpělivost. Za nějaký čas bude určitě líp. Že.. 

No ale zpět k nerezkám. Naprostá většina zákazníků si u nás, ve Vinařském domě, kupuje nádrže s plovoucím víkem. Takže vám, kdo s nimi nemáte moc zkušeností dnes povím několik základních rad při jejich kompletaci i použití. 

Napřed vypláchněte vnitřek nádoby horkou vodou s roztokem jedlé sody a poté jen studenou vodou. Na plovoucí víko navlečte duši tak, aby ventil byl vždy kolmo k víku. V jiném případě hrozí jeho prořezání o plech v otvoru na ventil. Duši před navlečením na víko opatrně přišlápněte a oběma rukama směrem nahoru natáhněte, aby duše trochu povolila. Svár na duši je pevný, vydrží dost, ale tak, napínejte s citem. Spojovací hadičky a sponky jsou přesné, není třeba je nahřívat ani nijak upravovat. 

Většina úniků vzduchu mezi pumpičkou a duší bývá ve spojích. Než tedy v případě úniku vzduchu, začnete zkoumat a chtít měnit drahé součástky, napustěte si do víka vodu, nafoukejte vzduch a ponořte hadičku do vody, bez nutnosti rozmontování systému. Bublinky ukáží kde je problém. 

Dále, nikdy víko z nádrže nevytahujte za hadičku (připojenou k duši), časem se pak prodře ventil u víka a utrhne se od duše. 

A nakonec, nerezovou pumpičku občas promažte olejíčkem. Ve vlhkém a kyselém prostředí sklepa dostávají zejména gumové části a části kde je závit dost zabrat. Naše nádrže jsou kvalitní, vydrží mnoho let, mám to sám vyzkoušeno. 

Aby dlouho spolehlivě fungovaly chtějí hlavně mechanické části občasnou nenáročnou údržbu. A tu si můžete zpříjemnit skleničkou vína z ošetřované nádrže. No řekněte, v které profesi si to můžou dovolit..

Zbyněk Kopeček
Vinařský dům Dubňany