Zprávy

Svatomartinská a mladá vína ze Slovácka ochutnáme společně v sobotu 11. 11.

Úterý Listopad 7, 2023
642

Víno, folklor a tradice patří k hlavním pilířům Slovácka. A proto i v jeho srdci – Uherském Hradišti jsou tyto hodnoty důležité. Mezi akce oslavující tradice patří i Žehnaní Svatomartinského vína, které se vždy koná přímo na svátek svatého Martina, tedy 11. 11. Letos toto magické datum vychází na sobotu, a tak snad víkendový termín povzbudí všechny milovníky mladých vín, gurmánských specialit a folkloru, aby si užili příjemný den na čerstvém vzduchu se svými blízkými.

Svatý Martin na bílém koni přijede do Uherského Hradiště na Masarykovo náměstí jako vždy v 11.11 hodin. Symboliku tohoto aktu dotváří zvuk kostelních zvonů, které se ve stejný čas rozezní po celém městě. Po požehnání vína knězem za účasti místních vinařů následuje folklorní program a na co se vždy všichni těší a přitáhne stovky návštěvníků, je ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti.

Poté už nastává to nejdůležitější – samotná degustace vína. Na jednom místě ochutnáte vína ze dvou desítek vinařství. V součtu Svatomartinských a mladých vín se objeví zpravidla 50 vzorků.

„Příjemná skutečnost letošního, již 16. ročníku této akce je, že vychází na sobotu. Zveme proto všechny návštěvníky na Masarykovo náměstí do Uherského Hradiště už od samotného začátku. Sám se těším, čím nás letošní vína překvapí a které odrůdy či vinařství se zařadí mezi favority,“ zve na akci starosta města a předseda správní rady Regionu Slovácko Stanislav Blaha.

Stánky s jídlem se návštěvníkům otevřou již v 10 hodin. Se sobotním obědem si proto nedělejte starosti. Jak je zvykem, na náměstí nebudou chybět stánky s převážně tradičními teplými pokrmy – husí či kachní maso v klasickém i moderním pojetí nebo husí vývar – kaldoun, který vás pěkně prohřeje. Jen tak na chuť pak přijde vhod krajíc chleba s husí paštikou nebo se škvarkovkou. Napečené budou i voňavé svatomartinské rohlíčky, ke kterým jistě nepohrdnete čerstvě praženou kávou. A kdo by potřeboval vyrovnat chutě a dát si, jak se říká „hořčinku“, pak doporučujeme pořádný hlt martinského pivního speciálu od Jarošovského pivovaru.

Degustace vín i ochutnávka tradičních pokrmů bude probíhat u dřevěných domků na Masarykově náměstí. Pro pohodlí účastníků již několikátým rokem probíhá degustace vína systémem náramkového čipu s kredity a letos bude také částečné zastřešení akce stany. Podrobné informace, včetně možnosti včasného pořízení čipu za zvýhodněnou cenu prosím sledujte na webu Slovácka pod odkazem www.slovacko.cz/zehnanivina a navštivte také Facebookovou událost Žehnání Svatomartinského vína v Uherském Hradišti 2023, kde budou postupně přibývat aktuální informace.

Přijďte v sobotu 11. 11. 2023 na 16. ročník Žehnání Svatomartinského vína v Uherském Hradišti a vychutnejte si letošní vinnou úrodu!

Veronika Friedlová

Štítky:

nenechte si ujít