Kultura

„Súdná lavica“ na tradičním krojovém plese v Ratíškovicích drží tradici

Pondělí Únor 17, 2020
698

Ratíškovice – Krojový ples v Ratíškovicích je jednou z nejstarších obecních tradic. Letos má za sebou dvaasedmdesáté uskutečnění a s počtem ročníků patří k nejstarším na Slovácku.

Specifický je také tím, že pořadatelé z Osvětové besedy Ratíškovice nevpustí do prostor Spolkového domu ani jednoho nekrojovaného plesajícího zájemce. Otázkou zůstává, zda by porušení této tradice vedlo k větší návštěvnosti. „I když byla návštěvnost kolem stodvacítky krojovaných, tak jsem pro neupuštění tohoto zaužívaného zvyku,“ řekla NOVÉMU SLOVÁCKU Jana Tomčalová, vypomáhající v občerstvování účastníků v sále za barovým stolem. „Aby tradice plesů zůstala i nadále stejná, je přáním také žen ze „súdné stolice“, které každoročně v hojném počtu mezi nás zavítají.
Mám radost, že nejenom sedí na té pomyslné stolici, ale baví se, tancují, zpívají a pochopitelně, že také okoštují nějaké to vínečko,“
pochvaluje si aktivity nejstarších folkloristek v Ratíškovicích ředitelka Osvětové besedy, Jana Koplíková.

V doprovodném programu vystoupili domácí ženský sbor Ženušky a mužský sbor. K tanci a poslechu vyhrávala zde už také tradiční Cimbálová muzika Petra Šrahůlka z Milotic. Svoji velkou plesovou premiéru na domácí půdě si odvedla dechovka Veselá muzika z Ratíškovic pod vedením kapelníka Jožky Nováka mladšího. Hosty krojového plesu byli Mužský sbor ze Sobůlek a Mužský sbor Od lip z Vacenovic s mladými tanečníky, kteří předvedli „zbojnický“ tanec. (av)