Zprávy

Slovácký rok představil oficiální plakát letošního jubilea

Sobota Březen 13, 2021
1446
Mladá výtvarnice Michaela Uhlíková s letošním oficiálním plakátem Slováckého roku v Kyjově. (Foto: FB)

KYJOV – Sto let od uplynutí významné národopisné moravské události, konání prvního Slováckého roku, si mají letos v polovině srpna připomenout v Kyjově. Organizátoři představili na sociálních sítích oficiální plakát SR, který zhotovila Michaela Uhlíková z Kostelce .

„Je pro mě velká čest, že jsem byla oslovena, abych zhotovila plakát jubilejního ročníku Slováckého roku. Sama se této akce účastním už od malička a naši lidovou kulturu mám v srdci“, sdělila NOVÉMU SLOVÁCKU autorka Michaela Uhlíková. 

Při práci ji inspiroval obraz Joži Uprky s jezdci sokolského banderia, který namaloval na zakázku města Kyjova. Malba se často objevuje v souvislosti s propagací prvního ročníku Slováckého roku, který se konal přesně před sto lety. 

„Ústřední jezdec na obraze smeká klobouk – to je gesto, které jsem se rozhodla použít jako hlavní motiv plakátu. Je v něm úcta, pokora, poděkování předchozím generacím a pobídnutí pro generace další, aby v nádherné tradici pokračovali i nadále. Šohajovu ruku s kloboukem doplňují další prvky: žlutý kruh symbolizuje slunce nebo koloběh života, římské číslice XXI. odkazují k magickému číslu 21, který letošní 21. ročník provází,“ vysvětluje svoje umělecké záměry k plakátu talentovaná mladá výtvarnice, Michaela Uhlíková.

I když je relativně k úspěšnému uskutečnění jubilejního ročníku ještě dostatek času, kyjovští pořadatelé pomýšlejí ve stále probíhající pandemické době i na náhradní možnosti s omezením tolik těšící se široké veřejnosti a účinkujících.

„Ačkoli situace momentálně nevypadá nejlépe, z pohledu pořadatele o čistě virtuálním festivalu neuvažujeme. Slovácký rok je o setkávání lidí, o emocích a společných prožitcích, které není možné nahradit sledováním obrazovky. Jsme si však plně vědomi toho, že případná protiepidemická opatření nemusí umožnit uspořádání Slováckého roku v takovém rozsahu, jak bychom si přáli. Z tohoto důvodu sestavuje předseda programové rady David Pavlíček program velmi flexibilní, aby bylo možné jej operativně upravovat,“ prohlásil tiskový mluvčí Kyjova, Filip Zdražil.

(Antonín Vrba)

Štítky:

život v regionu