ŠÉF HÁZENKÁŘSKÉHO KLUBU HANDBALL HODONÍN – PETR KOUDELA – SE DÍVÁ ZA PRÁVĚ SKONČENOU SEZONOU!
Na snímku házenkářky z klubu HANDBALL Hodonín i s předsedou klubu Petrem Koudelou (druhý zprava stojící).
(Foto: zdroj – Jaroslav Kolísek)
HODONÍN – Není to ani celý týden, kdy skončila z pohledu hodonínských házenkářek neúspěšná baráž o MOL ligu na vlastní palubovce a tak ještě za tepla jsme položili prezidentovi klubu HANDBALL HODONÍN, PETRU KOUDELOVI, několik otázek a tak mohl tedy vzniknout tento velký rozhovor.
1/ Nejprve se podíváme na ženy, které nezvládly právě skončenou sezonu 2025–2026, když po základní části v MOL lize nezískaly ani jeden bod! Kde vidíš příčinu neúspěšné sezony?
„Především musíme otevřeně přiznat, že sezona dopadla pod naše očekávání. Pokud se nám nepodařilo získat v základní části ani jeden bod, nelze hledat jedinou příčinu. Byla to kombinace více faktorů. Na podzim díky zranění jsme se potýkali s úzkým kádrem, k tomu nám chyběla větší zkušenost v některých herních situacích a také stabilita výkonů. V řadě utkání jsme dokázali do půli zápasu držet krok se soupeři, ale nezvládali jsme koncovky a klíčové momenty. MOL liga je dlouhodobě velmi kvalitní soutěž a každá chyba je okamžitě potrestána. Musíme si také přiznat, že konkurence se posouvá dopředu a my jsme nedokázali držet stejné tempo. Výsledkem byla sezona, která nás všechny mrzí, ale zároveň nám ukázala, na čem musíme pracovat!“
2/ První bodové zisky si LVICE z Hodonína připsaly až ve skupině play-out, kde dvakrát dokázaly porazit Porubu. Tady ale výčet úspěchů bohužel skončil…
„Ano, vítězství nad Porubou ukázala, že tým měl svou kvalitu a že hráčky bojovaly až do konce. Bylo důležité, že se holky psychicky nezlomily a dokázaly si sáhnout na vítězství. Bohužel se ale potvrdilo, že problémy, které nás provázely během celé sezony, nebylo možné odstranit během několika týdnů. Pozitivní bylo, že jsme viděli charakter týmu a snahu hráček situaci zachránit. Negativní stránkou je, že body přišly pozdě a nestačily k tomu, abychom si vytvořili lepší výchozí pozici před závěrem soutěžního ročníku.“
3/ Přišla baráž o MOL ligu, která se odehrála o posledním květnovém víkendu v hodonínské hale TEZA. Kde vidíš hlavní příčiny současného propadu týmu žen?
„Baráž bývá specifická. V našem případě rozhodl především první zápas, který jsme nezvládli podle představ. Pokud se podíváme na celou sezonu, nelze propad hodnotit pouze podle baráže. Bylo to vyústění problémů, které se hromadily delší dobu. V průběhu sezony došlo také ke změně na trenérském postu, když Milana Adiho nahradil Pavel Franko. Ani změna trenéra však nedokázala během několika měsíců zcela otočit nepříznivý vývoj. Myslím si, že klub nyní potřebuje především stabilizaci, jasnou sportovní koncepci a postupné budování mužstva s důrazem na vlastní odchovankyně. To je cesta, která může být náročnější, ale dlouhodobě je správná.“
4/ Dá se předpokládat, že odchody budou následovat i v hráčské kabině. Zkus podat informace o odchodech či příchodech v kádru i realizačním týmu žen.
„Po sestupu je logické, že se některé věci budou měnit. V tuto chvíli probíhají jednání s hráčkami i členy realizačního týmu. Dokud nebudou všechny záležitosti definitivně uzavřeny, nebylo by korektní zveřejňovat konkrétní jména. Je pravda, že po sezoně dochází k určitému přehodnocení situace a nelze vyloučit změny jak v realizačním týmu, tak v hráčském kádru. Naší prioritou nebude za každou cenu přivádět velké množství posil, ale především vytvořit zdravý a perspektivní tým. Chceme více využít potenciál vlastních odchovankyň a hráček, které prošly systémem Házenkářské Akademie. Právě nyní nastává okamžik, kdy mohou dostat větší prostor a ukázat, že jsou připraveny převzít odpovědnost. Fanoušci mohou očekávat, že během léta budeme postupně informovat o všech potvrzených změnách.“
5/ Co tě osobně na pozici nejvyššího muže v klubu v právě skončené sezoně potěšilo?
„Přestože výsledky žen nebyly dobré, potěšila mě práce s mládeží. Máme řadu talentovaných hráček a ukazuje se, že systém Házenkářské Akademie má smysl. Velmi pozitivně vnímám také podporu partnerů, města Hodonína, Jihomoravského kraje, rodičů a fanoušků. Ani během složité sezony jsme nezůstali bez podpory, za což patří všem velké poděkování! Osobně mě těší i to, že klub dokázal fungovat jako celek. Výsledky A-týmu žen jsou viditelnou částí práce, ale za nimi stojí trenéři, dobrovolníci z řad rodičů a funkcionáři, kteří odvádějí obrovský kus práce.“
6/ Starší dorostenky skončily v 1. lize na sedmém místě. Chci upozornit na Natálii Bračkovou, která nastřílela 131 branek.
„Natálie Bračková má za sebou výbornou sezonu. V takové konkurenci obsadit mezi střelkyněmi přední příčky je skvělý výkon. Potvrdila svůj talent i pracovitost a věřím, že její další vývoj bude pokračovat správným směrem. Nejde však jen o Natálii. Starší dorostenky udělaly během sezony velký kus práce. Sedmé místo možná na první pohled nepůsobí mimořádně, ale řada hráček zaznamenala výkonnostní posun a to je pro budoucnost klubu velmi důležité. Samozřejmě budeme rádi, pokud se i další postupně prosadí i mezi ženami. Přesně proto Akademii budujeme!“
7/ Ještě větší radost přinesly mladší dorostenky, které skončily druhé v republice.
„To byl jeden z největších úspěchů celé sezony. Druhé místo v tak silné soutěži je výsledkem tvrdé práce hráček, trenérů i celého projektu spolupráce mezi Hodonínem, Velkou nad Veličkou a Strážnicí. Dorky předváděly během sezony kvalitní házenou. Potěšily nejen výsledky, ale také způsob hry a týmový charakter. Takové úspěchy nám dávají optimismus do budoucna. Ukazuje se, že když spojíme síly a systematicky pracujeme s mládeží, dokážeme vychovávat hráčky, které mohou být v budoucnu oporami ženského týmu.“
8/ Zkus se celkově podívat do kuchyně klubu za minulou sezonou a s čím půjdete do další sezony 2026–2027.
„Sezona 2025–2026 byla plná emocí. Na jedné straně zklamání ze sestupu žen, na druhé straně velmi povzbudivé výsledky mládeže. Takový je sport. Do nové sezony vstupujeme s pokorou, ale zároveň s odhodláním. Naším cílem bude stabilizovat družstvo žen v 1. lize, vytvořit konkurenceschopný tým a vrátit do něj zdravé sportovní sebevědomí. Stejně důležitá bude práce s mládeží. Chceme pokračovat v rozvoji Házenkářské Akademie, zlepšovat podmínky pro trénink a vytvářet prostor pro další růst talentovaných hráček. Věříme, že právě vlastní odchovankyně budou v budoucnu tvořit páteř ženského týmu. Fanouškům bych chtěl poděkovat za podporu i v těžkých chvílích! Nikdo v klubu není se současným stavem spokojený, ale věřím, že společnou prací dokážeme HANDBALL HODONÍN vrátit tam, kam patří. Budoucnost klubu vidím optimisticky, protože základy v mládeži jsou velmi silné a právě na nich chceme stavět další kapitolu hodonínské házené.
Na úplný závěr chci speciálně poděkovat Tobě Jožko za komentování někdy fakt těžkých zápasů, Jarovi Kolískovi za krásné fotky, panu Nesvadbovi za streamování zápasů a strýcom z Dolních Bojanovic za věrnost!“
(red.)
Diskuze