ROHATEC – Na mnoha místech Slovácka si v těchto dnech připomínáme 76. výročí konce 2. světové války a kapitulaci nacistického Německa. Obec Rohatec byla osvobozena jako první obec na Hodonínsku, na Moravě získala osvobozující armáda dřív jen město Lanžhot.
„Útok Rudé armády očekávali němečtí okupanti od kopců Bílých Karpat – Sudoměřic, proto zde soustředili obranu. Vojska však přešla rozbahněným lužním lesem mezi Rohatcem a Skalicí. Přebrodili řeku Moravu a v noci postavili pontonový most v části, kde se říká Gebhard. Za řekou se rozdělili na dva proudy. Silnější oddíly vedly útok směrem na Hodonín a slabší směrem k Rohatci, kam přišli přes Zásadu. První voják se objevil v části, kde se říkalo Na fléčku 12. dubna 1945 v 9 hodin dopoledne,“ popisuje počáteční boje místní obecní kronikář Zdeněk Bíza. (poznámka autora příspěvku: další průběh osvobozování najdete v jeho příspěvku v rubrice Napsali jste nám…)
Při osvobozování Rohatce padlo celkem 127 Rudoarmějců a 15 rumunských vojáků.
„I když dopady na civilní obyvatelstvo má každá válka podobné, tak na jedné straně to byla obrovská úleva, na druhé při osvobozování dochází skoro vždy k obětem nejen vojenským, ale i civilním. Nejinak tomu bylo i v naší obci. Velký psychologický význam má pro civilní osvobození vyvěšení nové vlajky na strategickém místě, obvykle to bylo na kostele. Z vojenského hlediska je ovšem místo osvobozeno až po kompletním zabrání a vyčištění obce, nebo města, a tak boje mohou probíhat v některých částech ještě i několik dní,“ řekl NOVÉMU SLOVÁCKU starosta Rohatce Jarmil Adamec, který se důsledně zajímá o historii své obce a doplňuje:
„Ať už jsou naše názory na osvoboditelskou armádu jakékoliv, neměli bychom zapomenout na skutečnost, že někdo byl ochotný položit vlastní život, daleko od své rodiny a svého domova za to, abychom mohli žít ve svobodné zemi. I když si dnešní doba neváží už skoro ničeho v lidském životě, každá válka je špatná a můžeme být rádi, že ta poslední přes nás prošla už před 76 lety.“
Fotograf Stanislav Zela je mimo jiné amatérským historikem a vše co se děje v Rohatci, dokumentuje.
„Mrzí mě, že mladí lidé se příliš nezajímají, kdo jejich obec osvobodil od fašistů, nečtou dobové materiály. Je to smutný fakt. Také tento pomníček u Moravy, kde přecházela Rudá armáda, by si určitě zasloužil větší pozornost veřejnosti. Je na místě v krásné lokalitě u řeky. Myslím si, že by mohl být námětem a inspirací pro mnohé procházky v přírodě, a to nejen pro lidi z Rohatce, ale i okolí,“ míní Zela. (Antonín Vrba)
foto od Antonína Vrby:
Představitelé obce Rohatec u pomníčku, který od roku 1946 připomíná přechod Rudé armády přes řeku Moravu.
Diskuze