Kultura

Roadburn vs. Ninja Tune. Festival BESEDA hostí kanadskou rapperku Backxwash a britské PVA

Neděle Květen 12, 2024
1173
zdroj foto: Beseda u bigbítu

Radikální zambijsko-kanadská rapperka a producentka Backxwash a energické britské elektronické trio PVA doplnili program 31. ročníku Festivalu BESEDA. Mezi desítkou nových jmen, která 2. a 3. srpna vystoupí v moravském Tasově, jsou dále domácí Chorobopop, Krajina Ró, Ida The Young, Reflektor DJs, slovenští God and Eve nebo Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši. Už dříve pořadatelé ohlásili účast legendárních Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists, australských Kollaps, Manon Meurt, Petry Hermanove, post-hudby, Vojtika nebo dvojice Mutanti hledaj východisko.

Tvorba letos patrně největšího taháku BESEDY, rapperky Backxwash, která v dubnu excelovala na vyhlášeném holandském festivalu Roadburn, kde hrála dva ročníky po sobě, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock. Hudebnice využívá nejrůznější samply a v jejích skladbách můžeme zaslechnout třeba i legendární Black Sabbath. Její texty jsou průsečíkem zkoumání otázek kolem víry, hledání identity a queer tematiky. „Ashanti Mutinta aka Backxwash loni předvedla jedno z nejsilnějších vystoupení na festivalu Le Guess Who, kam jezdím lovit nové talenty. Patří ke jménům, která pro mě zosobňují směřování světové nezávislé scény,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Futurepop, EBM, dance-punk, synthpop. Do těchto žánrů publicisté řadí londýnskou kapelu PVA. Trojčlenná skupina kolem hlavních skladatelů a vokalistů Elly Harris a Joshe Baxtera na sebe výrazně upozornila před dvěma lety debutem Blush, už předtím si ale na ostrovech vysloužila kultovní status. Ne náhodou desku vydali u labelu Ninja Tune a koncertují po boku spřátelených kapel jako Black Midi nebo Black Country, New Road. „Na desce se PVA věnují důležitému tématu duševního zdraví. Současně propojují vlivy, které má v oblibě celý náš dramaturgický tým, namátkou Portishead, Laurie Anderson nebo The Pom-Poms,“ doplňuje dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

V posledním várce kapel se kromě už výše uvedených jmen do programu dostali také progrockoví Shatoon, kteří jsou s festivalem spjatí i personálně. Dvojici Reflektor Djs, Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského, naživo v jejich více než dvouhodinovém tanečním setu doplní producent Martin Nouza alias nevertouch. Letošní finalisté talentové soutěže Startér Radia Wave Ida The Young zastupují nejmladší generaci české nezávislé hudební scény. Chybět nebude ani festivalový inventář DJ Myslivec.

Klíčový pro BESEDU je kurátorovaný průřez zejména aktuální českou a slovenskou nezávislou scénou. Tu podle dramaturgů festivalu reprezentují už dříve ohlášení AmetystAnkiBolkaBlue UandiBoLs/sLoBdnéFVLCRVMChief BromdenIggy MayerovIsland MintKodikiNičiteľOswaldoviSupaspicyboisTomáš PaluchaVenktovka nebo whyohwhy.

Jednatřicátý ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 2. a 3. srpna 2024 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí na pět desítek účinkujících. Další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Předprodej na 31. BESEDU probíhá v síti smsticket.

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/955544055548196

AFTERMOVIE Z BESEDY 2023: https://www.youtube.com/watch?v=Ck8iQdZ4m_c

KONTAKT PRO MÉDIA: Zdeněk Neusar, tel.: 604 480 710, zdenek@besedaubigbitu.cz

PRESSKIT: https://drive.google.com/drive/folders/1iamK3DBkFKtEpUDeC-sRH78PVtw5LIIb

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Radio Wave, Radio 1, Rádio_FM, Alarm a Full Moon.

Zdeněk Neusar
Média a PR, kurátor hudebního programu

BESEDA | Kultura z jiného světa
+420 604 480 710 | zdenek@besedaubigbitu.cz