zahrádka / vinohrad

Rady do zahrady – Seriál o podnožích č. 3-2021

Neděle Únor 14, 2021
1136

M 4 – tato podnož roste středně bujně, je vhodná do přiměřeně vlhkých, středně těžkých až lehčích půd, jinak trpí suchem. Tam, kde není. Tam, kde není dostatečně silná sněhová pokrývka, namrzala v některých letech v kořenech. Kořenový systém je pravidelný, koření dosti mělce a stromy se často vyvracejí, proto  se doporučuje trvalá opora. Je vhodná pro zákrsky  všech odrůd jabloní. Plodnost začíná ve třetím roce po výsadbě. Úroda je vysoká, pravidelná a plody se dobře vybarvují. Stromky mají životnost  na stanovišti asi dvacet let. 

Během měsíce února se začíná s výsevem některých letniček, které vyžadují větší čas pro předpěstování. Nejčastěji se jedná o drobnokvěté begónie neboli voskovky, surfinie, petúnie apod. Všechny tyto druhy totiž mají velmi drobná semena, která mají velmi málo zásobních látek, proto potřebují daleko více času, aby nabobtnala a vyklíčila. V domácích podmínkách si tyto rostliny můžeme vypěstovat jen tehdy, máme-li alespoň malý skleník a dostatek trpělivosti, výsevy totiž musíme pravidelně větrat a případně trochu snižovat teplotu, aby se nevytáhly a nepostihla je plíseň. Počítat musíme též s pikýrováním, tj. rozsazování malých rostlinek a další péčí. 

V tomto měsíci je také nejzazší termín, kdy je  nutné odstranit ručně, pomocí nůžek či houseníku  (jde o střihací zařízení upevněné na dlouhé tyči) mumifikované moniliózní (shnilé)  plody a případně i zámotky housenek. Tento nebezpečný  odstraněný materiál je pak nutné zlikvidovat nejlépe spálením.  V případě zanedbání této údržby, jsou tyto plody zdrojem infekce pro nadcházející vegetační období.

Při hustém sněžení setřásáme sníh z větví jehličnanů a stálezelených dřevin, při oteplení a ostrém slunci zastíníme citlivější rostliny bílou netkanou textilií.

Petr Kumšta

Štítky:

zahrada