zahrádka / vinohrad

Rady do zahrady – Netkané textilie

Středa Duben 7, 2021
965

REGION – Upozorňuji s předstihem, aby byl dostatek času na pořízení feromonového lapače. Během měsíce května je vhodné vyvěsit feromonový lapač k monitorování náletu samců obaleče jablečného, který způsobuje červivost větších plodů jablek. 

Duben je obdobím pro výsadbu cibulové sazečky pro vypěstování konzumní cibule. Nejkvalitnější sazečka má v průměru 4 až 8 milimetrů. Vhodná pro výsadbu je i sazečka o průměru 10 až 15 mm, zde však počítáme s větší spotřebou při výsadbě. Sazečka nad 20 mm přináší riziko vybíhání do květu a používá se většinou pro vypěstování natě. Sazečku vysazujeme do sponu 10×25 centimetrů, mělce tak, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch půdy. V lehkých půdách můžeme vysazovat o něco hlouběji. Mezi nejpěstovanější odrůdy patří Všetana, Študgartská, Karmen a Centurion F1. 

V okrasné zahradě vysazujeme nepřezimující rostliny jako např. mečíky a jiřiny. Mečíky musíme vysadit dosti hluboko, aby se v době květu nevyvracely. Pro výsadbu květin vždy volíme stanoviště s propustnou půdou a s dostatečnou zásobou živin. Hlízy jiřin doporučuji před výsadbou na několik hodin  namočit do vlažné vody, podpoříme tím jejich rašení.

Na konci dubna je optimální čas pro výsadbu plaménků. Rostliny vysazujeme alespoň o 5 až 10 centimetrů hlouběji, než rostly v kontejneru. Přitom dbáme na to, abychom nepoškodili  kořenový bal, mohlo by to ohrozit ujmutí rostliny. Na dno výsadbové jámy doporučuji rozhodit hrst kostní moučky nebo rohosky. Poslouží jako vynikající pomalu rozpustné hnojivo. 

Netkané textilie jsou nabízeny v několika barvách. Používají se při přímých výsevech na záhon pro urychlení vzcházení rostlin, na přikrytí vysazených sazenic, jako nastýlka proti plevelům, ochrana před jarními mrazíky, v létě proti pálicímu slunci a jako ochrana proti škůdcům. Černá se na záhon natáhne ještě před výsadbou rostlin, slouží místo nastýlky. Zamezuje růstu plevelů, omezuje vypařování vody a tvoření půdního škraloupu. Hodí se hlavně pro pěstování teplomilných rostlin, jako jsou papriky, rajčata, okurky a jahody. Černá barva kumuluje teplo, které urychluje dozrávání plodů. Tepelná účinnost se zvyšuje v kombinaci s bílou textilií, která se natahuje na oseté nebo osázené záhony.

Petr Kumšta

Štítky:

zahrada